AK Partili belediyede memurun ikramiyesi müdürlere dağıtılmış

Sayıştay denetçilerinin 2019 raporuna göre, AK Partili Adıyaman Belediyesi'nde memurlara ödenmesi gereken ikramiyenin, 50 müdür ve üstü yönetici arasında paylaştırıldığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sayıştay, AK Partili Adıyaman Belediyesi'nde çok sayıda usulsüzlük saptadı. 

Sayıştay denetçilerinin hazırladığı 2019 raporuna göre memurlara ödenmesi gereken ikramiyelerin hangi kriterlere göre ödendiği anlaşılamazken, yılda en fazla iki kez ödenebileceği öngörülen ikramiyenin 50 personele verildiği; bu 50 personelin ise müdür ve üstü yöneticiler arasından belirlendiği ortaya çıktı.

Söz konusu raporda, 2019 yılı mart ayına kadar belediyede meclis üyesi olan bir kişinin, belediye şirketi üzerinden belediyede işçi olarak çalıştığı, imar komisyonu üyesi olduğu ve yine belediyeden ihale alan bir şirketin de yönetim kurulu başkanı olduğu tespitine yer verildi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANINA 'HUZUR HAKKI'

Sözcü'nün haberine göre, 4 koltuklu yönetim kurulu başkanının huzur hakkı aldığı saptanırken, denetçiler, bir kişinin 4 görevde birden bulunmasını ‘mevzuata aykırı' buldu.

23 İHALENİN HEPSİ AYNI FİRMAYA 

Raporda, Adıyaman Belediyesi'nde afişler için limiti aşmamak gerekçesiyle 23 ayrı ihale yapıldığı, hepsinin de aynı firmaya verildiği belirtildi. İhalelerin toplam maliyeti ise 779 bin 425 TL oldu.

Ayrıca raporda, Adıyaman Belediyesi'nin 2 milyon 655 bin 568 TL'lik görev zararı ödediği de ortaya kondu. Belediyenin faiz giderleri ise 4 milyon 652 bin TL oldu.

Belediye, temsil ve tanıtma gideri olarak da 1 milyon 420 bin TL harcadı.