AK Parti’den yeni kanun teklifi: 'İhracata yönelik teşvik' amaçlanıyor

AK Parti milletvekilleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi’ni bugün TBMM Başkanlığı'na sunuyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - AK Parti tarafından 19 maddelik Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. "İhracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesi” olarak açıklanan kanun teklifi hakkında bilgilendirme yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, kanun teklifini haftaya Sanayi ve Ticaret Komisyonu’na getirmeyi, kabulü halinde ise önümüzdeki hafta da Genel Kurul’da görüşmeyi planladıklarını kaydetti.

'İHRACATI GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ KURULDU'

Türkiye’nin refahı için ihracatı önemsediklerini söyleyerek, “İhracata dayalı yüksek katma değerli üretim, daha güçlü bir ekonomi demek” diyen Turan, “O yüzden ihracatçılarımızın önünü açmaya, sorunlarını çözmeye gayret ediyoruz. İhracatçılarımızın en önemli meselelerinden birinin 'finansman erişiminde teminat sorunu' olduğunu biliyoruz. Bu yüzden İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu. Kurulan Şirketle birlikte; ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan kredide kefalet sorununun ortadan kalkması, ihracatçılarımızın krediye erişim maliyetinin düşürülmesi, ihracatımızın tabana yayılması ve ihracatın büyümeye katkısının sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor” ifadelerine yer verdi.

'SERBEST BÖLGELERİN KURULMASINI TEŞVİK EDİYORUZ'

Turan, önümüzdeki haftalarda Meclis’te görüşülmesi beklenen kanun teklifi ile de atılacak adımları şu şekilde açıkladı:

- İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetlerle iştigal eden firmaların teminat ihtiyaçlarını karşılayan ihtisaslaşmış bir kefalet kurumu olan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketine İhracatçı Birliklerince gerekli sermaye katkısı sağlanması için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmasını öngörüyoruz.

- İhracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, doğrudan yabancı yatırımlar ile teknoloji girişinin hızlandırılması ve işletmelerin ihracata yönlendirilmesi için önemli işlevi olan Serbest Bölgelerin kurulmasını teşvik ediyoruz.

Bununla birlikte;

- Şirket ortakları ile şirket alacaklılarının menfaatleri göz önünde bulundurularak şirketlerin tasfiye süreçlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasını hedefliyoruz.

- Yedieminlerdeki araçların ekonomik değerlerini yitirmelerini önlemek amacıyla tasfiye işlemlerinin daha etkin ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesi için düzenleme yapıyoruz.

- Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adayların eşit şartlara sahip olmasını sağlıyoruz.

- Ve ihtiyaç olduğu değerlendirilen diğer bazı alanlara ilişkin olarak düzenlemeler yapıyoruz. (DUVAR)