AK Parti'den Mısır ile ‘dostluk grubu’ oluşturulması için teklif

AK Parti, Meclis Başkanlığı'na "Türkiye ve Mısır arasında dostluk grubu oluşturmasına ilişkin" teklif verdiklerini duyurdu. Eski dostluk grubu, Mısır'daki darbenin ardından 2013 yılında kaldırılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ve Mısır arasında, ilişkilerde yumuşama sinyallerinin verilmesinin ardından AK Parti'den yeni bir adım geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Türkiye ve Mısır arasında dostluk grubu oluşturmasına ilişkin teklifimizi Meclis Başkanlığına veriyoruz” dedi.

Turan, Meclis'te yaptığı açıklamada, Meclis bünyesinde geçmişte kurulan dostluk grubunun kendileri tarafından kaldırıldığını da hatırlatarak şunları söyledi:

"Gelinen yerde, yapılan görüşmeler, toplantılar, iyi niyetli yaklaşımlar, tüm partilerin, tüm ülkelerin zaman zaman farklı olan, iyi veya kötü olan ilişkilerini gözden geçirme imkanı veriyor. Geldiğimiz yerde Mısır’la tekrar dostluk grubu kurulmasının, ülkemiz adına, Mısır adına, ilişkilerimiz adına tekrar kıymetli olacağı kanaatini taşıyoruz.”

AK Parti yönetimi, Temmuz 2013'te Mısır’da Abdülfettah es-Sisi'nin Müslüman Kardeşler iktidarına yönelik darbesinin ardından, Mısır’la ilişkileri kesmiş ve bu kararı eleştiren muhalefete yıllarca “darbe destekçileri” ifadeleriyle yüklenmişti.

Teklifte ayrıca Türkiye ile Libya arasında da dostluk grubu kurulması öneriliyor. (HABER MERKEZİ)