AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa, Türkiye olmadan hiçbir temel sorunu çözemez

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yaptırım kararlarını yorumlayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye olmadan Avrupa olmaz" dedi. Çelik, Avrupa'nın Türkiye olmadan hiçbir temel soruna çözüm bulamayacağını öne sürdü.

Ömer Çelik, Twitter hesabından açıklama yaptı. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVARAKP Sözcüsü Ömer Çelik,  Avrupa Birliği zirvesinde alınan, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlara ilişkin kararları eleştirdi.

Çelik, Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

"Türkiye pek çok özelliğinin yanı sıra güçlü bir Avrupa devletidir. Türkiye olmadan Avrupa olmaz. AB, Türkiye ile ilişkilerinde pozitif ajandaya sahip olmalıdır. Bu, tüm Avrupalıların ortak geleceği için kilit öneme sahiptir. Avrupa, Türkiye olmadan hiçbir temel sorunu çözemez. 10 Aralık AB Zirvesi Sonuçları'na eklenen yanlı ve hukuka aykırı kararları reddediyoruz. Bu yaklaşım gerçek bir Avrupa vizyonundan uzaktır.

'YUNANİSTAN VE GKRY AB ÜLKELERİNİ PEŞİNE TAKTI'

Yunanistan ve GKRY’nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) veto baskısı ve mahalle dayanışması ile Doğu Akdeniz'le ilgili çoğu aynı görüşü paylaşmayan AB ülkelerini peşine taktığını ibretle izliyoruz.

AB, açıkladığı bu kararla dar bir vizyonla hareket ettiğini gösterdi. Kıbrıs Türkünün iradesini ve haklarını görmezden gelmiş, adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme destek vermekten çok uzak bir yaklaşım ortaya koymuştur. .

Türkiye, Atina’nın kışkırtıcı adımlarına rağmen, ön koşulsuz istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğunu defalarca vurguladığı halde Yunanistan ve GKRY, AB içindeki pozisyonlarını kötüye kullanmaya devam etmiştir. (HABER MERKEZİ)