Aile Bakanlığı tepki çeken sözleri savundu

Bakan Derya Yanık'ın 23 Nisan'da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğun koruma altında olduğunu söylemesi eleştirilere neden olurken, bakanlık o görüntüleri yazılı açıklamayla da savundu.

Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kabinenin yeni üyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eski tweetleri ve açıklamalarıyla gündemden düşmüyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda makamında 10 yaşındaki bir çocuğu ağırlayan Yanık, Ramazan olduğu gerekçesiyle çocuğa çikolata ikram etmediğini söyledi. Ardından da çocuğun koruma altında olduğunu açıkladı.

BAKANLIK: KORUMA ALTINDA GİZLENMEYİ GEREKTİREN BİR DURUM DEĞİL

Bakan Yanık'ın henüz bu açıklamaları eleştirilere ve tepkilere neden oldu. Bakanlık ise bugün yaptığı yazılı açıklamayla, Yanık'ın tavrını savundu. Bakanlık, "Devlet koruması ve bakımı altında olmak, bu çocuklarımız için utanmaları, gizlemeleri ya da kendilerini toplumdan soyutlamaları gereken bir durum değildir" ifadelerini içeren bir açıklama yaptı.

'Bakanlıktaki 23 Nisan programına, devlet korumasında bulunan bir çocuğun davet edilmesi üzerinden haksız ve yersiz tartışmaların' yürütüldüğü öne sürülen açıklama şöyle: 

"Bakanlık koruması altında olan çocuklar, bakımını sağlayacak kimsesi olmadığı için ve güvenlik ihtiyacı nedeniyle kurum korumasına alınan çocuklar olmak üzere iki gruptan oluşuyor.

GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILIYOR

Nitekim, bakanlığımızın programlarında riskli grupta olmayan çocuklarımızla olan etkinliklerimiz ve görsellerimiz öteden beri paylaşılagelmektedir. Güvenlik ihtiyacı nedeniyle Bakanlığımız korumasında olan çocuklarımızın kimliklerinin gizli kalması, mahremiyetlerinin korunması için de azami dikkat ve özen göstermekteyiz. Bu hassasiyetimiz her zaman devam edecektir. Koruma altında olan çocuklarımızın da akranları gibi hayatın her alanında görünür olmasının, herhangi bir dışlanmaya uğramadan bu toplumun saygın birer bireyleri olarak yetişmelerinin önemine inanmaktayız. Bakanlığımız koruması altında olan çocuklar da bu ülkenin tüm çocukları ile eşit haklara sahiptir ve onların da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, diğer akranlarıyla deneyimlemeleri en doğal haklarıdır. Devlet koruması ve bakımı altında olmak, bu çocuklarımız için utanmaları, gizlemeleri ya da kendilerini toplumdan soyutlamaları gereken bir durum değildir." (HABER MERKEZİ)