AİHM'den Filiz Kerestecioğlu kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi

AİHM, HDP'li Filiz Kerestecioğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması üzerine yaptığı başvuruda Türkiye'yi mahkum etti. Mahkeme, Kerestecioğlu'nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı bireysel başvuru hakkında kararını açıkladı. Mahkeme bire karşı altı oyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen 10'uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi ve Kerestecioğlu'na 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

'DİĞER BAŞVURULARDA DA UYGULANMASINI BEKLİYORUZ'

2016 yılında dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri, kararla ilgili AİHM'ye bireysel başvurularda bulunmuştu. Bugün açıklanan kararın, bu başvurular içerisinde verilen ilk karar olduğunu belirten Kerestecioğlu, aynı kararın diğer başvurularda da uygulanmasını beklediklerini ifade etti. 

'ATIF YAPILAN BÜYÜK DAİRE KARARININ GERİSİNDE BİR KARAR'

AİHM kararında, Büyük Daire tarafından 22 Aralık 2020 tarihinde verilen Selahattin Demirtaş kararına atıf yapılmasını Gazete Duvar'a değerlendiren Kerestecioğlu, "Selahattin Demirtaş'ın dokunulmazlıkla ilgili yaptığı başvuru da henüz sonuçlanmadı. Daha önce Selahattin Demirtaş için verilen Büyük Daire kararı, tutukluluk sonrası ihlallerle ilgiliydi ve gerçekten çok kapsamlı ve nitelikli bir karardı. Bugün açıklanan ihlal kararı, Büyük Daire'nin o kararının gerisinde bir karar. Büyük Daire kararında dokunulmazlıkların kaldırıldığı anayasa değişikliğinin bizim politik görüşlerimizi ve ifade özgürlüğünü hedef aldığını belirtiliyordu. O kararda AİHS'de özgürlük ve güvenlik hakkını düzenleyen 5'inci madde ile bağlantılı olarak haklara getirilecek kısıtlanmaların sınırlanmasını kapsayan 18'inci maddenin de ihlal edildiğine hükmetmişlerdi. Bu kararda da aslında 10'uncu maddeye dayanarak 18'inci maddenin de ihlal edildiğine karar verebilirlerdi ama öyle yapmadılar. Bu açıdan eksik bir karar ama yine de ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtmesi açısından önemli diyebiliriz" diye konuştu.

Kerestecioğlu'nun başvurusunda, daha önce Büyük Daire tarafından verilen Selahattin Demirtaş kararına atıf yapan AİHM, 20 Mayıs 2016'da yapılan anayasa değişikliğinin milletvekilleri tarafından öngörülemez olduğunu ve siyasi fikirlerini açıklamaktan ötürü vekillerin bu yasalar kapsamında mahkum edilemeyeceğini belirtmişti. Kerestecioğlu'nun başvurusunda da aynı karara dayanarak bire karşı altı oy ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verildi. Karara sadece Türk Yargıç Saadet Yüksel karşı çıktı.

NE OLMUŞTU?

Haklarında fezleke hazırlanmış tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi, 20 Mayıs 2016'da Meclis'te yapılan oylama ile kabul edilmişti. Kararın ardından hakkında dava açılan Kerestecioğlu davalardan iki kez beraat etmiş, iki beraat kararına da savcılık tarafından itiraz edilmişti. Kerestecioğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması kararı ile ilgili 11 Kasım 2016 tarihinde AİHM'ye başvuruda bulunmuştu.