AIDS'e karşı yeni umut: Maymunlarda HIV virüsünü öldüren aşı geliştirildi

Maymunlarda HIV virüsünü öldüren bir aşının geliştirilmesi, AIDS’in kökünün kurutulması umutlarını artırdı. Aşının 5 yıl içinde insanlarda test edilmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Japonya'da bilim insanları maymunlarda HIV virüsünü öldüren bir aşı geliştirdi. 

Asahi Shimbun gazetesinin haberine göre, Ulusal Biyomedikal Yenilik Enstitüsü Maymun Araştırmaları Merkezi Başkanı Yasuhiro Yasutomi, maymunlarda başarılı olan aşının 5 yıl içinde insanlarda klinik deneylerine başlamayı amaçladıklarını söyledi.

Yasutomi’nin başında olduğu araştırma ekibi bağışıklık tepkilerini güçlendiren bir madde salgılayan bir bakteri üzerinde odaklandı. Bakterinin genleri zayıflatılmış AIDS’e neden olan virüslerle karıştırılarak bir aşı üretildi. 

Bu aşı uzun kuyruklu makaklara vurulduğunda hayvanlar HIV kaptı, ama daha sonra yapılan testlerde virüs bulunamadı. 

Ardından aşılı makaklara her zaman kurbanını öldüren daha güçlü bir virüs verildi. Ama virüs 7 makaktan altısında yok oldu. hayatta kalan 6 makaktan kan ve akkan düğüm hücreleri alında ve sağlıklı maymunlara verildi. 6 maymundan 4’ünde virüsün olmadığı belirlendi.

Araştırma ekibi aşı tedavisi gören hastalardan alınan HIV’leri kullanarak aşı üretmeyi planlıyor. Bu aşıların başka bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği ümit ediliyor.

AIDS dünyadaki en yaygın üç bulaşıcı hastalıktan birisi. Dünyada yaklaşık 37,7 milyon HIV taşıyan hasta var ve bunların 20 bin kadarı Japonya’da yaşıyor.

AIDS artık ilaç tedavisi devam ettiği sürece ölümcül bir hastalık olmasa da mevcut ilaçlar virüsü öldürmüyor. 

Ayrıca bu ilaçların sürekli kullanılması pahalı olmasının yanı sıra yan etkiler ve ilaçlara dirençli virüsler yaratabiliyor. (AajansBizim)

Etiketler AIDS HIV japonya aşı