Ahmet Zeki Üçok, Hulusi Akar davasından beraat etti

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a yönelik yaptığı paylaşım nedeniyle 'Askeri Ceza Kanununa Muhalefet' suçundan yargılanan emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok beraat etti.

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL - Emekli askeri hakim albay Ahmet Zeki Üçok, 2 Ağustos 2016 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a yönelik yaptığı paylaşım nedeniyle hakkında 'Askeri Ceza Kanununa Muhalefet' suçundan kamu davası açıldı. Ankara 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada 9 Ocak 2024 tarihinde hükmünü açıklayan mahkeme, Üçok hakkında beraat kararı verdi.

'İSTANBUL'UN ARKDA SOKAKLARINDA SAKLANAN KOMUTANA KİM GÜVENİR?'

Emekli hakim albay Ahmet Zeki Üçok'un, 2 Ağustos 2016 tarihinde X hesabında yaptığı paylaşımda, "15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü sırasında şehit olan 237 vatandaşımızın vebalini taşıyan bu komuta kademesi hakim karşısında hesap vermelidir. Darbeciler ile çay içen, düğünde halay çeken, sokak aralarında saklanan bunca alçak varken destan yazan Türk halkına sonsuz saygılar sunarım. Cumhurbaşkanı hava kontrolü darbecilerin elindeki İstanbul'a hiç korkmadan gelirken İstanbul'a hiç korkmadan gelirken, İstanbul'un ara sokaklarında saklanan komutana kim güvenir” dedi.

'TSK ÜLKE YÖNETİMİNE EL KOYMUŞTUR' AÇIKLAMASI YAPAR MIYDI?'

Üçok paylaşımının devamında şunları yazdı: “15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında yayınlanan listede Genelkurmay Başkanlığı makamı boş bırakılmıştır. Soruyorum size en güçlü aday kimdir? 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı esir alınsaydı bu komutanlar ‘emir komuta zinciri içerisinde TSK ülke yönetimine el koymuştur’ açıklaması yapar mıydı?"

'ASKERİ CEZA KANUNUNA MUHALAFET SUÇUNDAN KAMU DAVASI AÇILDI'

Üçok'un paylaşımının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "komuta kademesinin darbecilerle birlikte hareket edeceği yönünde algı oluşturmaya yönelik beyanda bulunduğu" iddiasıyla 'Askeri Ceza Kanununa Muhalefet' suçundan kamu davası açıldı.

AVUKAT UĞUR ALTUN: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDADIR

Esas hakkındaki mütaalaya karşı savunma yapan Üçok’un avukatı Uğur Altun, “Müvekkilim eski emekli bir askerdir, aynı zamanda Kumpas Mağdurları Derneği başkanıdır, kendisi de görev yaptığı süreç içerisinde FETÖ'nün yargılamalarına maruz tutulmuş ve cezaevinde kalmıştır, ilk paylaşımlarını da 2016 darbe girişiminden yaklaşık bir ay kadar sonra Twitter'da paylaşmıştır. Bu paylaşıma bakıldığında Silahlı Kuvvetler'deki FETÖ'nün yapılanmasında sorumluluğu olanların yargılanması yönündeki beyanları içermektedir. Keza diğer söylemlerinde de doğrudan doğruya kişi ismi belirtilmeksizin herhangi hedef alınan bir kimse bulunmamaktadır, müvekkilin beyanları tamamen fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında yapılmış açıklamalardır” dedi.

MAHKEME: SUÇUN UNSURLARI OLUŞMADI

Ankara 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada 9 Ocak 2024 tarihinde hükmünü açıklayan mahkeme "'Astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif' suçunu işlediği iddiası ile kamu davası açılmış ise de, sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu anlaşıldığından beraatına" karar verdi.