Mimar Ahmet Vefik Alp vefat etti

Yüksek Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, kalp krizi nedeniyle vefat etti. Alp, 1994 yerel seçiminde MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp dün gece İstanbul Maltepe'deki evinde rahatsızlandı. Kalp krizi sonucu evinde vefat eden 72 yaşındaki Alp'in cenazesi yarın Kuşadası'ndaki aile kabristanına defnedilecek. 

Alp, 1994 yerel seçiminde, MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuştu. Alp’in rakipleri arasında seçimi kazanan Refah Partisi adayı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyordu.

AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

1948 yılında Kadıköy'de doğan Ahmet Vefik Alp, Saint Joseph Fransız Lisesini bitirdikten sonra Robert College Inşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğrenimine başladı, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümüne geçerek Yüksek Mimar olarak diplomasını aldı. 

Evli ve iki çocuk babası olan Alp, yurt içi ve yurt dışında birçok mimari projede yer aldı.

Mimarlık, şehircilik, belediyecilik ve doğal ve kültürel mirasın korunması gibi alanlardaki birçok kuruluşun üyesi olan Alp, mimari yapıtlarıyla birçok ulusal ve uluslararası ödül kazandı. 

Alp'in Malatya Belediye Sarayı ve MHP Genel Merkezi Projeleri, Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Çevre Mühendisliği Binası, Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Programında Avrupa Finalisti ve 'Avrupa’nın En İyisi' seçildi.
(HABER MERKEZİ)