Ahmet Türk: Semra Güzel’e yapılanlar Kürt düşmanlığının göstergesi

HDP milletvekili Semra Güzel’in tutuklanmasına ve gözaltına alırken maruz kaldığı uygulamaya tepki gösteren Kürt siyasetçi Ahmet Türk, yaşananların Kürt düşmanlığının göstergesi olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Görevden alınan ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Türkiye’de hukukun olmadığını çok açık şekilde gördüklerini belirtti.

Mezopotamya'nın aktardığı habere göre; Türk, “Semra olayla ilgili dokunulmazlığı kaldırılmış ama milletvekilliği halen devam eden bir arkadaşımız. Yani milletvekili sıfatı var. Ama buna rağmen gözaltına alınması, tutuklanması, gözaltına alınırken, işkence yapılması, hakaretler yağdırılması Türkiye’deki yönetimin ne kadar hukuksuz, adaletsiz ve şiddetle sorunları çözmek isteyen bir yapıda olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

‘GÖZALTI GÖRÜNTÜLERİ RAHATSIZ EDİCİ'

Halkın bu muameleye karşı büyük bir öfke ve tepki içinde olduğunu ifade eden Türk, “Özellikle götürülürken, başını eğmeye çalışmaları, sanki bir suç işlemiş gibi, bir pişmanlık duyuyormuş gibi bir görüntü verdirmeye çalışmaları, yahut devlete teslim olmuş gibi bir görüntü vermeye çalışmaları gerçekten herkes açısından çok rahatsız edici, gerçekten kınanacak bir durumdur. Şimdi devlet yapısının ya da bu hükümetin, bu iktidarın hem Kürt düşmanlığı çok açık şekilde ortaya çıkıyor hem de parlamentoda halen yeri olan, parlamentoda olan bir insana ne kadar hukuksuz, adaletsiz bir tutum gösterdiklerinin açık göstergesidir” diye konuştu.

Türkiye’deki hukuksuzluk ve adaletsizliğin boyutunu anlatmanın bile çok zor olduğunu söyleyen Türk, “Yani tamamen çürümüş, tamamen hukuktan, insanlıktan çıkmış bir anlayış ile karşı karşıyayız. Tabi ki, biz bunun bilincinde olarak bu anlayışı yıkmaya yönelik her türlü çabanın ve ortak bir mücadelenin içinde olmalıyız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)