Ahmet Şık: O görüşmenin geride kalan 9 dakikası daha önemli

Ahmet Şık, Veyis Ateş ve Sezgin Baran Korkmaz'ın telefon konuşmasının gizlenen kısmını yorumladı: "Kayıt birçok kişiye çökmeye çalışan sistemi ve sahiplerinin kim olduğunu anlamamıza yardım edecek."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- TİP Milletvekili Ahmet Şık, Veyis Ateş ve Sezgin Baran Korkmaz arasında geçen telefon konuşmasının yayınlanmayan kısmını sorguladı. Twitter hesabından paylaşım yapan Şık, "Hem ismi en çok anılan malum bakan ve daha birçok isim geri kalan o 9 dakikada dile getiriliyor" dedi.   

Ahmet Şık'ın tweetleri şöyle:

-S.B. Korkmaz ile Veyis Ateş arasında yapılan ve kayda alınan telefon konuşmasından bir hayli kişi haberdar. Sevilay Yılman, Fatih Altaylı, bugünkü yazısıyla Saygı Öztürk ve son olarak İsmail Saymaz kaydın 3 dakikalık kısmını dinlediğini yazdı/söyledi.

-Konuşmayı dinlediğini söyleyen herkes toplamı 12 dakika olan kaydın aynı 3 dakikasını dinlediğinden bahsediyor. O kısımda Veyis Ateş'in "meblağ" diyerek paradan bahsettiği, S.B.Korkmaz'ında "10 milyon Euro" diyerek meblağı telaffuz ettiğini artık herkes biliyor.

-Geri kalan 9 dakikada neler konuşulduğu daha önemli. Çünkü hem ismi en çok anılan malum bakan ve daha birçok isim geri kalan o 9 dakikada dile getiriliyor.

-12 dakikalık kayıt sadece S.B.Korkmaz'a değil hedefe konulan birçok kişiye çökmeye çalışan bir sistemi ve o sistemin sahiplerinin kim olduğunu anlamamıza yardım edecek. Sadece 10 milyon Euro değil milyar dolarlardan bahsetmemiz gerektiği ortaya çıkacak.

-Uyuşturucu kaçakçılığından Azeri, Özbek, Arap ve Rus oligarkların kara parasının aklanmasında uluslararası temizlik kavşağının Türkiye olduğu, buna bağlı olarak büyük bir rüşvet çarkının ortasına kurulan siyasal iktidarın ne olduğu daha iyi anlaşılacak.

-Dolayısıyla konuyu Özışık kardeşler ve bir dolu benzerlerinden ya da Veyis Ateş'in aracılık ettiği 10 milyon Eurodan daha öteye taşıyarak tartışmak gerekiyor. Tartışmayı belli isimler üzerinden daraltmak değil suçun ve paranın büyüklüğüyle orantılı olarak genişletmek gerekiyor. (HAER MERKEZİ)