Ahmet Mümtaz Taylan'dan 'pandemi' tepkisi: Devlet yok, esamesi okunmuyor

Pandemi döneminde devletin sanatçılara verdiği destekle ilgili konuşan Taylan, "Destek alanında devlet yok, esamesi okunmuyor" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçerik platformu GAİN’de yayınlanan 'Jülide Ateş’le 40' programına konuk olan Ahmet Mümtaz Taylan, pandemi döneminde devletin sanatçılara verdiği destekle ilgili konuştu. Taylan,  "Köstekten başka bir şey olmuyor. Bana kalsa gölge etmesin ama köstek oluyor. Burada devlet yok.  Destek alanında devlet yok, esamesi okunmuyor" ifadelerini kullandı.

Jülide Ateş’in "Sanatçılara ve tiyatrolara verilen devlet desteği yeterli mi?" soruna cevap veren Taylan, pandemi döneminde sanatçı ve müzisyenlerin devletten destek görmediklerini belirterek, "Tabii ki yetersiz. Yetersiz kalmaya da mahkum bu bakış açısıyla. Pandemi dönemi zaten rezalet. Pandemi döneminde destek falan görmediler" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sanata ve sanatçıya verilen desteğin tartışmalı olduğunu söyleyen Taylan, "İyi bir semtte 2 ev parasını Türkiye’de tiyatroya yardım olarak tarif ediyor devlet, ayıptır! Kurumların yıllık bütçelerini söylemek istemiyorum, provakatif olmamak için. Yoksa burada yerden yere vururum!” dedi.

'UTANIR İNSAN...'

 

"Sadece tiyatro değil, müzisyenlere 3 bin lira destek mi? 3 ayda 3 bin lira değil mi? Yani ayda bin lira! Ayda bin lira bir müzisyene yardım yapmaktan bahseden devlet mi olur? Utanır insan. Çalışmıyor, çalışmasına izin vermiyorsun! Ondan sonra intiharlar geliyor" diyen Taylan "Biz daha sokak müzisyenlerini koruyamıyoruz, köprü altlarından toplanıyor, zabıtaların sokak müzisyeninin elinden alıp yere gitar vurduğunu kendi gözlerimle gördüm" diye konuştu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)