Ahmet Güneştekin, Süleyman Soylu'ya yanıt verdi: Saydığı isimler var

Diyarbakır’da ‘Hafıza Odası’ ismiyle sergi açan sanatçı Ahmet Güneştekin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “O sergide Şehit Aybüke Öğretmen var mı?” sorusuna, “Saydığı isimler var” yanıtını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır’da ‘Hafıza Odası’ ismiyle bir sergi açan sanatçı Ahmet Güneştekin, kendisine yönelik yapılan eleştirilere ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “O sergide Şehit Aybüke Öğretmen var mı?” sorusuna cevap verdi.

Ahmet Güneştekin, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bir kafede aralarında DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve bir heyetle birlikte açıklamada bulundu. Sergiyle ilgili yapılan eleştirilere ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güneştekin, şunları dile getirdi:

“İçişleri Bakanlığı görevi nedir biliyor musunuz arkadaşlar? İçişleri Bakanlığı görevi ülkenin huzurunu sağlamak. Olabilecek herhangi bir provokasyonu önlemek. Birinci görevi budur. Görmediği sergide bir sürü isimler sayıp bunlar hafıza odasında var mı? Cevap veriyorum. Var. Saydığı isimler var. Çıkın 5 nolu koridorun dibinde bellek videosu var ki benim için bu serginin aslında en önemli eserlerinden biridir. 1909’la başlıyor sorgulamaya. 2021’inde şu anda. Çünkü yaşadığım sürece devam edecek bir videodur. Bitmeyen bir eserdir. Orada. Aybüke öğretmen de var. Yasin Börü de var. Eren Bülbül de var. Onlar bizim evlatlarımız değil mi? Ceylanın parçalanan vücudu, benim canımı acıtmışsa, Aybüke öğretmen benim doğduğum kent Batman'ın Kozluk ilçesinde bir kaza kurşun ya da seken bir serseri bir kurşunla ölmesi, Yasin'in 16 yaşında bir çocuğa eş yaşta olan Eren'in acısı benim için aynıdır.”

'BUZDOLBALINDA BEKLETİLEN DE BENİM KARDEŞİMDİR'

Güneştekin ayrıca, “O buzdolabında 9 gün boyunca cesedi bozulmasın diye bekletilen, korunan evlat benim kardeşimse, evladımsa o çocuklarda benim evladımdır?” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yüz yılını sorguladığını belirten Güneştekin, “Ben Türkiye'nin değilim. Sadece Kürt coğrafyasını sorgulamıyorum ki. Niye bu ön yargıyı? Şimdi şunu mu söyleyeyim yani? Yıllarca biz faili meçhul cinayetleri önleyeceğiz. Cumartesi annelerinin gözyaşlarını dindireceğiz diye siyasi propagandalar yapıldı. Ne oldu da değişti böyle kutuplaştık? Ne oldu da böyle sınıflandırmaya başladık?” dedi.

'DTSO OLARAK ÖZÜR DİLİYORUZ'

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise sergiye yoğun bir talep olduğunu belirterek, “Yoğun bir talep var ve yoğun bir ziyaretçi akını var sergimize. Tabii ki bu tür sergilerde kimi eleştiriler olacaktır? Kimileri farklı bakış açılarıyla bu işi eleştirecekler ama biz Diyarbakır olarak doğrusu uzun zamandır koruduğumuz eleştirinin seviyesini doğru belirlememiz gerekiyor. Özellikle bölgede bu anlamda travma yaşayanları incittiysek birazcık üzdüysek biz o anlamda kesinlikle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak özür diliyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)