Ağbal: Merkez Bankası döviz alım ihaleleri yapacak

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, döviz alım ihaleleri yoluyla rezervleri artıracaklarını söyledi. Berat Albayrak döneminde swap (takas) rezerv çıkarıldığında Merkez Bankası döviz rezervi eksiye düşmüştü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası (MB) Başkanı Naci Ağbal, ekonomistlerle online toplantılara devam ediyor. Ağbal bugünkü toplantıda, 'fiyat istikrarı' ve 'sıkı para politikası' vurgusu yaptı, ayrıca rezervler konusunda atacakları adımlar noktasında önemli açıklamalar yaptı.

Ağbal'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

ÖNCELİKLİ HEDEF FİYAT İSTİKRARI: Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

ENFLASYONUN DÜŞÜŞÜ RİSKLERİ AZALTACAK: Sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacaktır. Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır. Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir.

YÜZDE 5 ENFLASYONA KADAR SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM: 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız.

DÖVİZ ALIM İHALELERİ YAPILACAK: Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurtiçi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

İLK ÇEYREKTE EKONOMİ YÜZDE 4-5 BÜYÜYEBİLİR: 2020 yılının son çeyreğinde büyüme rakamının yüzde 7-8 civarı gelmesini bekliyoruz. Böylece 2020 yılında büyüme yüzde 2,5 civarı gerçekleşebilir. Ocak-şubat ayındaki ekonomik aktiviteye göre yüzde 4-5 büyüme ile ilk çeyreğe başlanabilir. (EKONOMİ SERVİSİ)