Afyonkarahisar'da yoğun bakımlarda yer kalmadı

Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Alev Türe, “Kentte her 3 aileden birisi korona virüse yakalanıyor. Şu an pandemi hastanelerinde yoğun bakımların dolu olması nedeniyle yeni hastalar ya çevre illere ya da ilçelere gönderiliyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

AFYONKARAHİSAR - Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Alev Türe kentteki korona virüs salgınına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kentte korona virüs vaka sayılarının bir ay öncesine oranla 2-3 kat arttığını belirten Türe şöyle konuştu:

“Kentteki tam verilere sahip değiliz ama hem Afyon’da hem de Türkiye’de vaka sayılarının ciddi bir artışı söz konusu. Şu an Afyon’da tüm Türkiye’de olduğu gibi vaka sayıları bir ay öncesine göre 2-3 kat arttı. Küçük bir il olmamızdan dolayı birçok büyük şehire göre daha şanslı görünsek de yine sıkıntı büyük. Şu an kentte hemen hemen her 3 aileden birisi korona virüse yakalanıyor. Bu da silsile tarzında gittikçe artıyor ve artmaya da devam edecek.”

'HASTALAR ÇEVRE İLLERDEKİ HASTANELERE SEVK EDİLİYOR'

Kentteki pandemi hastanelerinde yoğun bakımların dolduğunu aktaran Türe, “Afyon’da 2 pandemi hastanesi var. Şu an yoğun bakım yatakları dolu. Bazen doluluktan dolayı mecburen yeni hastalar çevre il ve ilçe hastanelerine sevk ediliyor” dedi.

'VAKALAR ARTINCA İMKANLAR YETERSİZ KALIYOR'

Kentteki yoğun bakım yatak sayılarının arttırıldığını aktaran Türe, daha sonra şunları söyledi:

Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Alev Türe

“İl Sağlık Müdürlüğü vaka sayılarının önüne geçebilmek için yoğun bir şekilde stratejiler üretiyor ama vaka sayıları beklenilenin üzerine çıkınca imkânlar da yetersiz kalabiliyor. Pandemi hastanesi olan Devlet Hastanesi’nde yatak sayısı artırıldı. Yine aynı şekilde birçok ilçe hastanesinde de yoğun bakım hasta sayısı artırıldı. Valilik tarafından denetim ve filyasyon ekiplerinin sayısı artırıldı. Herkes elinden geleni yapıyor ama bir an önce aşı ya da hastalığın kesin tedavisine ilişkin bir şeylere ihtiyaç var.”

'SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA RİSK ALTINDA'

Kentte şu ana kadar korona virüsten dolayı hayatını kaybeden sağlık çalışanının olmadığını ifade eden Türe, “Kentimizde korona virüse bağlı sağlık çalışanı vefatı yaşanmadı ama birçok sağlık çalışanı bu süreçte korona virüse yakalandı. korona virüse yakalanan birçok sağlık çalışanı bu hastalığı ağır atlattı. Vakaların artmasıyla birlikte sağlık çalışanları da büyük bir risk taşıyor,” şeklinde konuştu.