Adıyaman'da bin 500 yıllık oda mezar bulundu: 7 insan iskeleti çıktı

Adıyaman'da içerisinde 7 insan iskeleti olan oda mezar bulundu. Oda mezarların bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adıyaman'ın Kahta ilçesinde, yaklaşık bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen ve içerisinde 7 insan iskeleti olan oda mezar bulundu.

İlçeye bağlı Bölükyayla beldesi Kangölü Mahallesi'nde, iş makinalarının tarladan geçtiği esnada göçük meydana geldi. Göçük olan alanı inceleyen köylüler, içeride farklı bir yapı olduğunu görünce durumu yetkililere bildirdi. Müze Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemede göçük olan alanda, oda mezar olduğunu tespit etti.

 Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere, oda mezar içerisinde incelemelerde bulunduklarını aktararak, "Yaptığımız çalışmalarda mezarlar içerisinde toplam 7 insan iskeletine rastladık. Bu kazı sonucunda ise aynı zamanda bir testi bulduk" dedi.

Bulunan yapının Perre Antik Kenti'ndeki mezarlardan farklı olduğunu belirten Alkan, "Burada kayış tipi konglomera var. Kapı girişinde, yığma girişlerden oluşmuş bir şekil de yer alıyor. Burada mezar tipine baktığımızda milattan sonra 5. yüzyıl ile tarihlendirebileceğimiz bir mezar. Yani yaklaşık olarak bin 500 yıl önceki bireylere ait bir mezar olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu. (AA)