CHP'li Şevkin: Adana’da insanlar ölüme teslim ediliyor

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana’da yoğun bakımların yüzde 100 dolu olduğunu, hastaların sıra beklediğini ifade ederek, “Adana’da insanlar ölüme terk ediliyor. Derhal boş hastaneleri açın” çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Covid-19 nedeniyle hastanelerde yer bulunamayan Adana’da, boş durumdaki eski Numune Hastanesi, Göğüs Hastanesi ve Askeri Hastane’nin geçici korona virüsü hastaneleri haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

'YOĞUN BAKIMLAR YÜZDE 100 DOLU'

Sağlık Bakanlığı’nın Adana için verdiği yüzde 81’lik yoğun bakım doluluk oranının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Şevkin, yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti:

“Hiçbir Adanalı yoğun bakımda tek bir yatak bulamıyor. Yoğun bakımlar yüzde 100 doludur. Hasta yatağını geçtik boş sedyenin dahi bulunmadığı kentimizde seferberlik ilan edilmesi şarttır. Bakanlık, daha çok insanımız ölmeden eski hastaneleri pandemi hastanelerine dönüştürmek, gerek Adana’da gerekse Türkiye genelinde yeterli oranda sağlık personeli ataması gerçekleştirmek, görevdeki sağlık personeline azami ölçüde maddi-manevi destek sunmak zorundadır.”

'HEKİMLER HASTALARI EVİNE GÖNDERMEK ZORUNDA KALIYOR'

Adana Şehir Hastanesi acil servisinde her gün 100’e yakın korona virüsü hastasının yoğun bakım ünitelerine yatmak için sıra beklediğini ancak kentteki 16 kamu, 16 özel ve 2 üniversite hastanesinde tek bir yoğun bakım yatağı bulunamadığını kaydeden Şevkin, hekimlerin hastaları evine göndermek zorunda kaldığını ifade etti. Şevkin, “İnsanlar zorunlu olarak ölüme teslim ediliyor. Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’ya sesleniyoruz. Adana’daki boş hastaneleri acilen açın” diye konuştu.

ADANA’DAKİ HASTANELER ACİL AÇILMALI

Adana’daki tüm hastanelerde acil vakalar dışında ameliyatların durdurulması gerektiğini, yatak ve yoğun bakım ünitelerinin Covid-19’lu hastalara ayrılmasının şart olduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “Çok geç kalındı ancak özellikle bakan bey siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakıp boş bulunan eski Numune Hastanesi, Göğüs Hastanesi ve Askeri Hastaneyi covid hastanaleri haline dönüştürmek zorundadır” ifadelerine yer verdi.

'AŞILAMA ŞEFFAF OLMALI, VATANDAŞA EKONOMİK DESTEK SUNULMALI'

Aşı tartışmalarına da değinen Dr. Şevkin, aşının bilimsel güvenirliğinin test edilmesinin önemine işaret ederek, aşılamanın da şeffaf biçimde ve hızlıca yapılması gerektiğini belirtti.
Vatandaşların ekonomik sorunlarının görmezden gelindiğini kaydeden Dr. Şevkin, “Tüm esnaf ve sanatkarların, seyyar satıcıların, sokak esnafının, kıraathane, kahvehane, restaurant, kafeterya, okul kantinleri, servisçiler, KOBİ’ler, inşaat sektörü, lokantalar, tekel bayileri, büfe ve kuruyemişçiler, evlenme sektörü, berber ve kuaförler, müzisyenler, atık toplayıcılar, garibanlar, işsizler ve ekmeğe muhtaç hale getirilen vatandaşlara düzenli ekonomik destek sunulmalı, gerekli önlemler alınmalı ve sokağa çıkma kısıtlaması arttırılmalıdır. Aksi halde daha çok insanımız hayatını kaybedecek” dedi. (DUVAR)