Adana'da Alevilerin evleri işaretlendi

Adana yaşayan Alevilerin ev duvarlarına sprey boya ile çarpı işareti konuldu. Bir evin duvarına 'kızılbaş' da yazıldı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Seyhan’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı önerge veren Bulut, “Seyhan’a bağlı Uçak Mahallesi'ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır” dedi.

Bu provokasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Bulut, "etnik farklılıkların, inanç farklılıklarının kadim Anadolu kültürünün en büyük zenginliği olduğunu belirterek, ülkemizde, geçmişte mezhepsel provokasyonlardan kaynaklı büyük acılar yaşandığını" hatırlattı.

CHP’li Bulut, “Çorum, Maraş ve Sivas hâlâ belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur. Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

'ÖNLEM ALINMALI'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bulut, şu soruları yöneltti:

-Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?
-Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır?
-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?
-Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?
-Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?,

HATİMOĞULLARI: CEZASIZLIK YENİ NEFRET SUÇLARI İŞLEYENLERİ DE CESARETLENDİRİYOR

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları da, "Alevilerin üzerinden kirli ellerinizi çekin!" başlıklı açıklama ile duruma tepki gösterdi.

"Türkiye’de siyasi otoritenin başı her sıkıştığında ya etnik ya da inanç gruplarına yönelik bir provokasyon yapıyor, yaptırıyor, yaptırmaya çalışıyor" diyen Hatimoğulları, "Merkezi otorite ve onun kullanışlı aparatlarının en rahat yöneldiği grupların başında da Aleviler geliyor. Alevi canlar inançlarından dolayı sürekli ötekileştiriliyor, ayrımcılığa maruz kalıyor, kitlesel katliamlara uğruyor. Maraş, Çorum, Madımak, Gazi katliamları hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor.

Alevilere yönelik işlenen nefret suçlarının cezasız bırakılması, suçluların cezalandırılmaması yeni nefret suçları işleyenleri de cesaretlendiriyor. Son zamanlarda yine Alevi yurttaşların evleri işaretlenip, duvarlarına ırkçı sözler yazılmaya ve Aleviler hedef gösterilmeye başlandı. En son 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesinde Alevi canların evleri işaretlenip, duvarına “Kızılbaş” ifadesi yazıldığına şahit olduk.

Yine 24 Ağustos 2021 Salı günü de Seyhan’ın Ova Mahallesi'nde ikamet eden bazı Alevi yurttaşların evlerine benzeri işaretlerin çizildiği görüldü. Alevi canların, Kerbela’nın yasını tuttuğu, aşure lokmalarını barış ve kardeşlik için pay ettiği şu günlerde yapılan bu saldırılar halklarımızı tedirgin etmektedir.

Yetkililerin derhal etkili bir soruşturma başlatmasını, her kim olursa olsun fail/faillerin yargılanmasının sağlanmasını ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.(DUVAR)