Adalet Kervanı, 9 günün sonunda Akbelen'e ulaştı: Yaşam alanları da anılar da yok ediliyor

Datça'dan yola çıkan yaşam savunucuları 9. günün sonunda Akbelen'e ulaştı. Kömür sahasının İkizköy'de oluşturduğu tahribatı inceleyen yaşam savunucuları yargı kararlarının uygulanmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 20 Ekim'de Datça'da bir basın açıklaması ile başlatılan Muğla Adalet Kervanı bugün Akbelen'de tamamlandı.

Muğla'nın çeşitli ilçelerinden gelen yaşam savunucuları Akbelen'de buluştu, Yeniköy Termik Santralinin önüne giderek basın açıklaması yaptı. Güvenlik görevlilerinin engeline rağmen santral önünde yapılan açıklamada, alanın kamuya ait olduğuna dikkat çekildi.

Artı Gerçek'in haberine göre, KARDOK Derneği, Muğla Çevre Platformu, Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu tarafından birlikte gerçekleştirilen kervan eyleminin sonunda Esra Işık ve Derya Lim basına açıklama yaptı.

'KÖMÜR SAHASI YAŞAM ALANLARIMIZI DA ANILARIMIZI DA YOK ETTİ' 

Basın açıklamasından sonra birlikte İkizköy'ün Karadam Mahallesi'nde kömür sahasının yol açtığı tahribat yerinde gözlemlendi. Nejla Işık burada yaptığı konuşmada çocukluk çağlarında köyde geçirdikleri mutlu yaşantıdan söz ederek genişleyen kömür sahalarının yok ettiği yaşam alanları ile birlikte anılarını da yitirdiklerini ifade etti.

Karadam ziyaretinden sonra Akbelen Nöbet Alanına giden eylemciler forum gerçekleştirdi. Forumda dokuz gün süren kervan etkinliğine katılan gönüllüler halkla yaptıkları görüşmeleri, deneyimleri aktardı. Söz alan konuşmacılar, geçtikleri köylerde ve ilçelerde konuştukları yurttaşların termik santraller nedeniyle tarımsal verimin düşmesinden, kanser, kalp-damar ve solunum yolu hastalıklarının yaygınlığından, kanser dolayısıyla ülke ortalamasının çok üzerindeki ölüm oranlarından, susuzluktan şikayet ettiklerini aktardı.

ÇALIŞANLAR DA ŞİKAYETÇİ: BAŞKA İŞ YOK

Termik santrallerde ve kömür sahalarında çalışanların da sağlıksız iş koşullarında çalışmalarına rağmen başka iş imkanı olmadığı için bu işlere mecbur olmaktan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Hukukun uygulanmıyor olmasının, adalet arayışlarının sonuçsuz kalmasının halkta büyük bir bezginlik ve çaresizlik duygusuna yol açtığı dile getirilirken bununla birlikte mücadele etmenin önemi de vurgulandı.

Forumun ikinci bölümünde yargı kararının uygulatılıncaya kadar eylemlere devam edilmesi kararlılığı ortaya konuldu. (HABER MERKEZİ)