Adalet Bakanı Gül'ün 'Gülistan Doku sansürü' Meclis gündeminde

Adalet Bakanı Gül’ün Dersim ziyareti sırasında gazetecilerin 'Gülistan Doku hakkında soru sormamaları yönünde uyarıldığını' aktaran CHP'li Şaroğlu, TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün kenti ziyareti sırasında basına Gülistan Doku ile ilgili soru sorulmaması yönünde talimat verildiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Abdulhamit Gül'ün Dersim programını takip eden gazetecilerin, iki yıldır kayıp olan Gülistan Doku'ya ilişkin soru sormamaları yönünde uyarıldığını aktaran Şaroğlu, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, “Kamuoyunun haber alma hakkı için mesleğinin bir gereği olan ve Anayasa'nın da hükmettiği soru sorma hakkını kullanmaya çalışan gazetecilerin, böylesi bir yasakla karşılaşmasının gerekçesi nedir“ ifadelerini kullandı.

Şaroğlu, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

- Bir kamu görevlisinin, basın toplantısında Gülistan Doku hakkında soru sorulmaması için gazetecileri engellemeye çalıştığı iddiaları doğru mudur. Eğer doğru ise bu durum bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir?

- Kamuoyunun haber alma hakkı için mesleğinin bir gereği olan ve Anayasa’nın da hükmettiği soru sorma hakkını kullanmaya çalışan gazetecilerin, böylesi bir yasakla karşılaşmasının gerekçesi nedir?

- Bir kamu görevlisinin, ‘keyfi' olarak beğenmediği soruların sorulmasını engelleme ve mesleğini icra eden gazetecilere sansür uygulama hakkı var mıdır? Bu durum hem Anayasaya hem de Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelerde tanımlanan ‘basın özgürlüğü' ilkesine aykırı değil midir?

- 700 günü aşkındır kendisinden haber alınamayan ve adeta sırra kadem basan bir üniversite öğrencisinin akıbetinin, ülkenin Adalet Bakanına sorulmasında nasıl bir sakınca görülmektedir? Bu antidemokratik uygulamanın altında, bir gerçeğin açığa çıkmasının endişesi mi yatmaktadır?

- 5 Ocak 2020 tarihinde Tunceli Merkez'de kaybolan ve bir daha izine rastlanılmayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybına ilişkin etkin bir araştırma/soruşturma yürütülmemiş ve kamuoyu yeterince aydınlatılmamıştır.  Ülkenin adaletinden sorumlu bir bakan olarak bu konuda bir girişimde bulunacak mısınız? (HABER MERKEZİ)