Mezbahanede hayvana işkence eden 5 kişi tutuklandı

Amasya Valiliği, kentteki bir mezbahada bir danaya işkence edildiği iddialarına inceleme başlattı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 5 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sosyal medyada dolaşıma giren görüntülere göre Amasya Kral Et Entegre Merkezi (Etaş) çalışanları kesmek üzere oldukları bir danaya işkence etti.

Görüntüler sosyal medyada tepki toplarken valilikten açıklama geldi. Valilik, 5 kişinin gözaltına alındığını duyurarak konuyla ilgili soruşturma başladığını duyurdu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Tunç, "Amasya'nın Suluova ilçesindeki bir et entegre tesisinde, kesim öncesi büyükbaş hayvana eziyet edilmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Olayın hemen ardından Suluova Cumhuriyet Başsavcılığınca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesi gereğince soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 şüpheli tutuklanmıştır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da işletmenin faaliyetlerinin durdurulduğu açıkladı.

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Amasya’nın Suluova ilçesindeki bir tesiste hayvana eziyet görüntüleri kesinlikle kabul edilebilir değildir. Söz konusu işletmenin faaliyetleri “hayvan refahını engelleyici kesim işlemleri” sebebiyle Bakanlığımız tarafından durdurulmuştur" ifadelerine yer verdi.

 

(HABER MERKEZİ)