İkinci Kavala iddianamesini hazırlayan Yılmaz bakan yardımcısı oldu

Adalet Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Cengiz Öner görevden alındı. Öner'in yerine İstanbul Başsavcı Yardımcısı Hasan Yılmaz Adalet Bakan Yardımcılığına atandı.

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alındı.Öner'in yerine İstanbul Başsavcı Yardımcısı Hasan Yılmaz Adalet Bakan Yardımcılığına atandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hasan Yılmaz aynı zamanda HSK Birinci Daire Üyesi olarak da görev yapacak.

Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanan Yılmaz, Gezi davasından beraat eden iş insanı Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” suçlamalarıyla ikinci iddianameyi hazırlamıştı.

Gezi davasında beraat eden Kavala hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Soros'un Türkiye ayağı içerideydi bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar" demişti. Kavala, tahliye edilmeden Savcı Hasan Yılmaz'ın başvurusu ile yeniden tutuklanmıştı.

Hukuki dayanaktan yoksun olmakla ve somut deliller bulunmamakla eleştirilen iddianameyi yazan Hasan Yılmaz, kabul edilen iddianameden bir hafta sonra atanmış oldu.

Ayrıca 146 avukatın gözaltına alınması kararının altında imzası bulunan Hasan Yılmaz, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistan Konsolosluğundaki aramayı ve Adnan Oktar soruşturmasını da yürütmüştü.

Savcı Hasan Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı soruşturmaya da bakan savcılardandı.

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ DE OLDU

Adalet Bakan Yardımcılığına atanan Hasan Yılmaz, aynı zamanda HSK Birinci Daire Üyesi olarak da görev yapacak.

BAKANLIKLARDA ATAMALAR YAPILDI

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararlara göre, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na da atamalar yapıldı.

Sağlık Bakanlığı "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Çalışma Grubu" Mükemmeliyet Merkezi Komisyonu Üyeliğine Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım getirildi. Sağlık Bakanlığı'nda açık bulunan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı'na Arif Çetin atandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında açık bulunan Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdür Yardımcılığı'na ise vergi müfettişi Coşkun Çekiciler getirildi. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR