Abdullah Öcalan’a altı aylık avukat yasağı

Görüş başvuruları reddedilen Abdullah Öcalan ile ilgili 23 Eylül'de altı aylık avukat yasağı kararı alındığı ortaya çıktı. Öcalan en son 7 Ağustos 2019 tarihinde avukatlarıyla görüşebilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bursa 2’nci İnfaz Hakimliği, PKK lideri Abdullah Öcalan ve yanında tutuklu diğer üç isme altı aylık avukat görüş yasağı koydu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a avukat yasağı getirildi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bursa 2’nci İnfaz Hakimliği, İmralı’da tutuklu Öcalan ve 3 kişi için avukatları ile 6 ay görüş yasağı kararı verdi. Kararın 23 Eylül’de alındığı öğrenildi. 
 
Öcalan’ın avukatlarının 27 Temmuz 2011’den sonra İmralı Adasına gitmeleri çeşitli gerekçelerle engellendi. 8 yıl aradan sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerinden sonra 2 Mayıs 2019’da avukatlar Öcalan’la görüşebilmişti. 
 
Açlık grevleri sürecinin devam ettiği 16 Mayıs 2019’da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi" diye açıklama yapmıştı. Bu açıklamadan sonra avukatlar 22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde İmralı adasına gidebilmişti.  Son görüşmenin ardından avukatların yaptığı 107 başvurunun hiç birine ne olumlu ne olumsuz yanıt verilmedi. (MA)