Abdullah Öcalan önergesinin iade gerekçesi: Sorulamayacak sorular

HDP Milletvekili Feleknas Uca’nın Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ilişkin verdiği soru önergesi “Kişisel görüş” ve “Sorulmayacak Soru” denilerek iade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önerge, Meclis Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı tarafından “Kişisel görüş” ve “Sorulmayacak Soru” denilerek iade edildi. 

İADE GEREKÇESİ

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Meclis tarafından önergeye dün verilen yanıtta önergenin giriş kısmının 4’üncü paragrafının 5’inci cümlesinin TBMM’nin 96’ncı maddesinde yer alan, “Kişisel görüş ileri sürülmeksizin… Bir önerge ile yazılı olarak cevaplamak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir” ifadesi yer aldı.

İade gerekçesinde ayrıca Uca tarafından sorulan  “Sayın Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslara uygulanan tecridin hukuki dayanağı nedir? İmralı’daki mahpuslara Anayasa’nın hangi maddesine dayanarak tecrit uygulanmaktadır? Sayın Öcalan ve diğer tutukluların dış dünya ile temaslarını sağlayacak mekanizmaları bir bütün olarak, aynı anda ve kesintisiz bir şekilde engellenmesi ve mahpusların hukuki her türlü korumadan yoksun bırakılmalarını nasıl açıklamaktasınız?, 2016 yılından bu yana açıklanmamış kaç CPT raporu bulunmaktadır?, CPT raporunun tavsiye kararlarında belirtildiği gibi mahpusların haberleşme ve görüş haklarını kullanmalarına ilişkin gerekli adımlar atılacak mıdır? soruları TBMM İç Tüzüğü’nün 96 ve 97’nci (Sorulamayacak sorular) maddelerine hükümlerine aykırılık teşkil ettiği" belirtilerek bahsedilen bölümlerin çıkarılarak iç tüzük hükümlerine uygun hale getirilmesi istendi. (HABER MERKEZİ)