ABD'li teknoloji şirketleri Microsoft ile Alphabet net kâr ve gelirlerini artırdı

Microsoft'un geliri ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19, Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri de ilk çeyrekte yüzde 34 arttı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'li teknoloji şirketlerinden Microsoft ile Google'ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın ocak-mart döneminde net kâr ve gelirinin arttığını duyurdu.

Mali takviminde ocak-mart dönemini 3'üncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin geliri, ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 artarak 41,7 milyar dolara ulaştı. Microsoft 2020'nin Ocak-Mart döneminde 35 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net kârı da aynı dönemde yüzde 44 artarak, 15,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın net kârı geçen senenin aynı döneminde 10,7 milyar dolar olmuştu.

Microsoft'un hisse başına kârı da bu dönemde 1,40 dolardan 2,03 dolara yükseldi.

ALPHABET'İN KÂRI YÜZDE 162 ARTTI

Google'ın ana kuruluşu Alphabet de 2021'in ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu paylaştı.

Buna göre, Alphabet'in yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 55,3 milyar dolara çıktı. Şirket, 2020'nin aynı döneminde 41,2 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Alphabet'in net kârı ise ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 162 artışla 17,9 milyar dolara yükseldi. Alphabet, geçen senenin ilk çeyreğinde 6,8 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Firmanın geçen yılın ocak-mart döneminde 9,87 dolar olan hisse başına kârı da bu senenin aynı döneminde 26,29 dolara çıktı. (WASHINGTON/AA)