AB’den Ukrayna hükümetine yönelik siber saldırıya kınama

Ukrayna hükümetini hedef alan siber saldırılara ilişkin açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB'nin Kiev ile temas halinde olduğu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından AB adına, Ukrayna’ya yönelik siber saldırıya ilişkin yayınlanan bildirisinde, “AB, 14 Ocak’taki Ukrayna’ya yönelik siber saldırıyı şiddetle kınıyor” denildi. Ukrayna hükümetinin internet sitelerine yönelik siber saldırının ‘kabul edilemez’ olduğu ve artan siber dayanıklılığı sayesinde Ukrayna’nın saldırılara ‘hızlı ve kararlı’ bir şekilde tepki verdiği ifade edilen açıklamada, “Bu tür eylemler, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmayı ve dezenformasyonu yaymayı amaçlıyor ve zaten gergin olan durumun daha da tırmanmasına katkıda bulunabilir” denildi.

AB ve üye devletlerin Ukrayna ile temas halinde olduğu ifade edilen açıklamada, AB’nin Ukrayna’ya konu hakkında yardım sağlamaya ve istikrar bozan her türlü eyleme karşı Ukrayna’yı daha fazla desteklemeye hazır olduğu belirtildi. Son olarak açıklamada, “Ukrayna'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açık desteğimizi yeniden teyit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna hükümeti ve büyükelçilikleri de hedef alan 10'dan fazla internet sitesi cuma günü bir siber saldırıyla çöktü. Ukrayna devlet güvenlik servisi SBU, siber saldırıların arkasında Rus istihbarat servisleriyle bağlantılı hacker grupların olabileceğini ileri sürmüştü. Rusya henüz bir açıklamada bulunmazken daha önce de siber saldırı iddialarını yalanlamıştı. 

Cuma günkü saldırının başlangıcında, saldırıya uğrayan sitelerde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olmak üzere üç dilde bir mesaj yayınlandı. Mesajda "Ukraynalı! Tüm kişisel verileriniz halka açık internete yüklendi. Bu senin geçmişin, bugünün ve geleceğin için" ifadeleri yer aldı. Başkent Kiev merkezli SBU daha sonra ilk değerlendirmelere göre hiçbir kişisel verinin sızdırılmadığını ve hiçbir içeriğin değiştirilmediğini açıkladı. Hedef alınan siteler arasında, kişisel aşılama verilerini ve sertifikalarını depolayan resmi hizmetleri içeren Diia web sitesi de bulunuyor. Hükümet, saldırının yayılmasını önlemek için bir dizi sitenin askıya alındığını açıklamıştı. Güvenlik servisi daha sonra birçoğunun yeniden açıldığını kaydetti. (DHA/BBC Türkçe)