AB'den Türkiye'ye yaptırım mesajı: Doğu Akdeniz'de kedi-fare oyunu artık sona ermeli

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, 10 Aralık'ta düzenlenecek liderler zirvesinde 'Türkiye'ye yaptırım kararı çıkabileceğini' söyledi. "Elimizdeki tüm imkanları kullanmaya hazırız" diyen Michel, "Doğu Akdeniz'de kedi-fare oyunu artık sona ermeli" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'ye yönelik yaptırımların da gündemde olacağı 10 Aralık'taki AB zirvesi öncesi açıklama yaparak "Kedi-fare oyunu artık sona ermeli" dedi. Michel, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim sonrası Türkiye'nin 'birliğin diplomatik çabalarına rağmen Yunanistan'la tansiyonu düşürmek için adım atmadığın'  ve bu zirvede AB ülkelerinin yaptırımları masaya yatıracağını söyledi. 

'ELİMİZDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANMAYA HAZIRIZ'

AB'nin ekim ilişkileri iyileştirmek için Doğu Akdeniz sorunu konusunda Ankara'ya el uzattığını belirten Michel, bu olumlu teklifin Ankara'nın 'provokasyonlarına son vermesi karşılığında yapıldığına' dikkat çekti. O zamandan bu yana olumlu bir gelişme yaşanmadığına ve Türkiye'nin 'tek taraflı davranmaya ve düşmanca söylemler kullanmaya devam ettiğini' söyleyen Michel, bu nedenle önümüzdeki hafta düzenlenecek AB liderler zirvesinde Türkiye'nin tutumuna karşı nasıl bir tepki verileceğinin görüşüleceğini dile getirdi. AB Konseyi Başkanı, "Bence artık kedi-fare oyunu sona ermeli. 10 Aralık'ta Avrupa zirvesinde bu konuyu tartışacağız ve buna karşı elimizdeki imkanları kullanmaya hazırız" ifadelerini kullandı. Michel, sözlerini "Elimizdeki tüm imkanları kullanmaya hazırız" diyerek sürdürdü.

Ekim ayındaki AB liderler zirvesinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri görüşülmüş, ancak Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs'ın Türkiye'ye yaptırım uygulanması talebi kabul edilmemişti. Liderlerin ortak açıklamasında Ankara'ya 'iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması' halinde AB ile daha yakın bağlar ve daha iyi ticari ilişkiler kurulabileceği mesajı verilmiş, Türkiye'nin faaliyetlerini sürdürmesi durumunda ise aralık ayındaki zirvede yaptırımların gündeme alınacağı tehdidinde bulunulmuştu.

Ancak Türkiye, zirve sonrası Doğu Akdeniz'deki arama faaliyetlerini sürdürdü. Bu süre içinde Kıbrıs'ta Yeşil Bölge içinde yer alan Kapalı Maraş'ın açılması da tepkilere neden oldu. Türkiye'nin Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'daki askeri girişimleri de eleştirilere neden oluyor. Avrupa Parlamentosu da geçtiğimiz günlerde bir karar tasarısı kabul ederek AB ülkelerinden Kapalı Maraş'ın açılması ve Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanması talebinde bulundu. (BBC Türkçe/DW Türkçe)