AB'den Türkiye'ye reform yardımı: 'Beklenti, hukuk devleti konusunda uyum'

AB, Türkiye dahil yedi üye adayına 2027'ye dek 14 milyar 200 milyon euroluk reform yardımında anlaştı. AB Komisyonu, Türkiye'den hukuk devleti ilkesinde uyum beklediklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) Konseyi, AB kurumlarının Türkiye dahil üye adayı yedi ülkeye katılım öncesi destek amacıyla oluşturduğu mali yardım paketini kabul etti. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhalyi, yardım paketinin hacminin toplam 14 milyar 200 milyon euro olduğunu belirterek 2021 ve 2027 yılları için varılan anlaşmanın, "Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye'ye olumlu, hoş ve güçlü bir mesaj olacağını söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Batı Balkan ülkelerine aktarılacak olan fonun bölge ekonomisine destek olacağını ifade eden Varhalyi, bu ülkelerdeki altyapı iyileştirilmesi, çevrenin korunması ve dijitalleşmeye de yatırım yapılacağını söyledi. Varhalyi, AB'ye aday ülkeler Türkiye, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Sırbıstan'da yaşayan insanların da bu yardımlara ulaşabileceğini ifade etti.

Mali paketle ilgili görüşmelere katılan AB Dönem Başkanı Portekiz'in AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ana Paula Zacarias, bu ülkelerdeki ekonomik, siyasi, kurumsal, sosyal reformların da desteklenmek istendiğini vurguladı.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada da mali yardımın reform çabaları için kullanılması gerektiğine dikkat çekilerek özellikle Türkiye'de hukuk devleti ilkesi gibi sorunlu alanlarda AB standartlarıyla uyum sağlanması gerektiği vurgulandı.

AB'nin bu mali yardım planının Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nde de onaylanması gerekiyor.

Türkiye ile AB arasında 2005 yılında başlatılan üyelik görüşmeleri, son yıllarda yaşanan siyasi ve diplomatik krizler nedeniyle durma noktasına gelmiş durumda. Türkiye ve AB arasında yürütülen katılım müzakereleri teorik olarak 35 fasıl üzerinde yürütülüyor ve geçen 16 yılda katılım müzakerelerinde 16 fasıl müzakereye açılırken bunlardan sadece bir tanesi geçici olarak kapatıldı. (DW Türkçe)