AB'den aşı patentlerinin geçici olarak kaldırılmasına yeşil ışık

Avrupa Birliği, Covid-19 aşılarının patentlerinin geçici olarak askıya alınması yönünde ABD’den gelen önerinin görüşebileceğini açıkladı. Fransa'nın da bu planı desteklediği belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD'nin pandemiyle daha iyi mücadele edebilmek için korona virüsü aşılarının patentlerini askıya alma girişimini değerlendirdi. Brüksel’in ABD’nin önerisini görüşmeye hazır olduğunu dile getiren von der Leyen, "Ancak kısa vadede, aşı üreten tüm ülkelere ihracatlara izin verme çağrısında bulunuyoruz" dedi.

AB'de aşılamanın hızlandığını ve her saniye 30 Avrupalının aşılandığını, birliğin bir yandan da 200 milyondan fazla doz aşı ihraç ettiğini söyleyen Von der Leyen, "Ama aynı zamanda krizi etkili ve pragmatik bir şekilde ele alacak her tür öneriyi değerlendirmeye hazırız. Bu nedenle, ABD'nin bu amaca ulaşmak için Covid-19 aşılarının patentlerini askıya alma önerisini ele almaya hazırız" diye konuştu.

'FRANSA DA DESTEKLİYOR'

The Guardian gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da bu yöndeki bir plana 'kesinlikle katıldığını' yazdı.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, pandeminin olağanüstü önlemler gerektirdiğini belirterek sürpriz bir şekilde korona virüsü aşıları ile ilgili patent haklarının geçici olarak kaldırılmasını talep etmiş ve bunun için Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) girişimlerde bulunacaklarını ifade etmişti.

İLAÇ FİRMALARI TEPKİLİ

Büyük ilaç şirketlerine ev sahipliği yapan sanayi ülkeleri ise patentlerin üzerindeki korumanın askıya alınması fikrine bugüne dek karşı çıktı. Uluslararası İlaç Üreticileri ve Dernekleri Federasyonu (IFPMA) ABD'nin kararını "hayal kırıklığı" olarak nitelendirirken çok sayıda yardım kuruluşu, Washington’un açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

AB Komisyonu ise konuyla ilgili değerlendirmelerinde şu ana dek korona virüsü aşısı üretimindeki zorluğa dikkat çekiyordu. Patent hakları kaldırılsa bile söz konusu aşıların farklı firmalar tarafından üretilebilmesi için en az bir yıl zaman gerektiğini dile getiren Komisyon’un iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton pazartesi günü yaptığı açıklamada, bugün itibariyle önceliğin, "sipariş edilen tüm aşıların teslim edilmesi" olması gerektiğini vurgulamıştı.

Korona virüsü aşılarının üretimi konusunda dünyanın en önemli bölgelerinden biri olan AB, burada üretilen aşıların yaklaşık yarısını dünyanın geri kalan ülkelerine ihraç ediyor. ABD ise kendi sınırları içinde üretilen korona virüsü aşılarına ihracat yasağı uyguluyor.

UĞUR ŞAHİN: ÜRETİM KALİTESİNİN KORUNMASI GEREKİR

BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin ise geçen hafta Almanya'daki Yabancı Gazeteciler Cemiyeti’nin (VAP) zoom üzerinden düzenlediği sohbet toplantısında DW Türkçe'nin patentlerin kaldırılmasına yönelik sorusuna, "İçinde bulunduğumuz durum, hayatın kendisi gibi aslında. Her şey kontrolünüz altında değil her şeyi etkileyemiyorsunuz" yanıtını vermişti.

Patent hakkından feragatın basit bir konu olmadığını ve "sorunun lisans vermekle bitmediğini" söyleyen Şahin, aşı üretiminin 20 yıllık bir tecrübeye dayandığını ve Afrika’da ya da Irak’taki aşının, Avrupa’da kullanılan aşı ile aynı kalitede, aynı nitelikte olması gerektiğini, bunun büyük önem taşıdığını vurgulayan Şahin, "Bu nedenle gerçekten yetkin olan üreticilere özel lisanslar vermeyi değerlendiriyoruz ifadesini kullanmıştı. (DW Türkçe)