ABD'den Türkiye'ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya onay

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına şartlar içeren tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Senato'nun onayını bekleyen tasarıda, Türkiye'ye "Yunanistan hava sahasını ihlal etmemesi" şartı koşuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışını şarta bağlayan tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Kabul edilen tasarı, F-16 satışının "Yunanistan hava sahasına yönelik sürekli ihlallerde kullanılmayacağı" taahhüdünü de içeriyor. 

Anadolu Ajansı'na (AA) göre, ABD Temsilciler Meclisi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 mali yılı bütçesini içeren ve ABD savunma harcamaları politikalarını belirleyen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını oy çokluğu ile kabul etti. 

Tasarı, 101 vekilin "hayır" oyuna karşı, 329 vekilin "evet" oyu ile kabul edildi. Bu yıl çeşitli konularda tam 650 ekleme yapılan NDAA tasarısı, Pentagon'un 2023 mali yılı bütçesi ve ABD savunma harcamaları politikaları için 840 milyar doları içeriyor.

GÖZLER SENATO'DA

Ancak söz konusu eklemenin yasalaşması için Senato'nun da NDAA tasarısı versiyonunda yer alması gerekiyor. ABD'de tasarı, kongrenin iki kanadında ayrı ayrı hazırlanıp kabul ediliyor. Daha sonra Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan Konferans Komitesi'nde birleştiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la 29 Haziran'da NATO Zirvesi'nde yaptığı görüşme sonrası Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satışını olumlu bulduğunu, bunun için ABD Kongresi'nden onay alabileceklerini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)