ABD'den Taliban üyelerine vize kısıtlaması

ABD, Taliban geçici hükümetinin bazı üyelerine ek vize kısıtlamaları uygulayacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD, Afganistan'da kadınlara  getirilen yasaklardan sonra, Taliban geçici hükümetinin bazı üyelerine ve ailelerine ek vize kısıtlamaları uygulanacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, açıklamasında, Taliban yönetiminin kadın ve kız çocuklara yönelik baskı ve şiddetine karşı eyleme geçeceklerini söyledi.

AA'nın aktardığına göre, Afganistan'da kadınlara yönelik devam eden baskıcı politikalarla şiddetten sorumlu veya suç ortağı olduğuna inanılan mevcut ve eski Taliban üyelerinin yanı sıra, devlet dışı güvenlik gruplarının üyelerine ve diğer kişilere ek vize kısıtlamaları getirilmesi için harekete geçtiklerini belirten Blinken, "Bu tür kişilerin yakın aile üyeleri de bu vize kısıtlamalarına tabi olabilir" dedi. Blinken, Taliban'ın kararlarıyla 'Afgan halkının refahını bir kez daha hiçe saydığını' vurgulayarak, Taliban'ın eylemlerinin bir milyondan fazla okul çağındaki kız çocuğu ve genç kadını okuldan mahrum bıraktığını, daha fazla kadının üniversitelerden ve sayısız Afgan kadının iş gücünden dışlandığını aktardı.

Taliban'ın eylemlerini en güçlü ifadelerle kınadıklarının altını çizen Blinken, ülkesinin, kadınlar ve kız çocuklar da dahil olmak üzere tüm Afganların insan haklarını ve temel özgürlüklerini geliştirmek için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu belirtti.

Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetimine gelmesinin ardından kadınlar ve kız çocukları, eğitim hakkı da dahil olmak üzere pek çok haklarından mahrum kalıyor. Taliban yönetimi aralık ayında kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)