ABD'den Kuzey Koreli üç bilgisayar korsanına 1.3 milyar dolarlık soygun suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, Kuzey Koreli üç bilgisayar korsanını 1.3 milyar dolarlık soygunla suçladı. Kuzey Kore devletiyle bağlantılı olduğu öne sürülen hackerlar, Türkiye dahil 99 ülkede binlerce bilgisayarı etkileyen Wannacry siber saldırısının da düzenleyicileri arasında gösteriliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de, Kuzey Kore vatandaşı olan üç bilgisayar korsanı hakkında 1.3 milyar dolar değerinde soygun girişimi suçlamasıyla dava açıldı. Amerikalı yetkililerin gözetiminde olmayan bu üç kişi, zararlı dijital paraları piyasaya sürmekle de suçlanıyor.

Söz konusu üç kişi, Türkiye dahil 99 ülkede binlerce bilgisayarı etkileyen Wannacry siber saldırısının da düzenleyicileri arasında gösteriliyor. Wannacry saldırısı, İngiltere ve İskoçya'da Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) çökmesine neden olmuştu. Adalet Bakanlığı'nın en üst düzey isimlerinden John Demers, suçlamaları açıkladığı basın toplantısında Kuzey Kore'nin "bayrağı olan bir suç örgütüne dönüştüğünü" savundu.

Kim Il, Park Jin Hyok, ve Jon Chang Hyok isimli üç şüpheli, iddianamede, bankaları dolandırmak için plan yapmakla suçlanıyor. Suçlanan Kuzey Korelilerden Park Jin Hyok isimli kişi, Sony Entertainment şirketine yapılan hacker saldırısındaki rolü nedeniyle de suçlanmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, söz konusu kişilerin, Kuzey Kore askeri istihbaratına bağlı olarak görev yaptıklarını savundu. John Demers, davaya ilişkin yaptığı bilgilendirmede, "Kuzey Kore ajanları, silah yerine bilgisayar kullanarak ve nakit yerine kripto para hırsızlığı yaparak, dünyanın bir numaralı banka soyguncuları oldular" dedi. Suçlanan üç kişinin, Kuzey Kore'de oldukları düşünülüyor.

Kanada ve Amerika pasaportları olan 37 yaşındaki Ghaleb Alaumar isimli bir kişi ise ayrı bir davada, bu üçlünün çaldığı paraları aklamakla suçlanıyor. ABD'li yetkililer bu kişinin suçlamaları kabul ettiğini duyurdu. Kuzey Koreli hackerların, ABD Savunma Bakanlığı ile devletten enerji ihalesi alan şirketleri de hedef aldığı kaydediliyor. Bazı Pentagon çalışanlarının, kimlik hırsızlığı tuzaklarına düştüğü de iddianamede yer alan bilgiler arasında. (BBC Türkçe)

Etiketler Kuzey Kore hacker