ABD'den BAE'nin Şam ziyaretine eleştiri: Kaygı verici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, BAE Dışişleri Bakanı'nın Şam ziyaretini “kaygı verici” olarak değerlendirdi: “Esad’la ilişkileri normalleştirme çabalarına destek vermeyeceğiz.”

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın Şam’da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesini kaygı verici olarak niteledi.

Price, günlük basın toplantısında, Esad ile Al Nahyan arasındaki görüşmeye ilişkin bir soruya, “Bu görüşmeye ilişkin haberlerden ve bunun gönderdiği mesajdan dolayı kaygılıyız” yanıtını verdi.

Suriye’deki krizin siyasi bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirten Price, şunları söyledi:

“Daha önce de dediğimiz gibi bu yönetim, zalim bir diktatör olan Beşar Esad’la ilişkileri normalleştirme veya onun ayakta kalmasını sağlayacak çabalara destek vermeyecektir. Bölgedeki ülkeleri, bu rejimin Esad’ın son 10 yılda Suriye halkına yönelik kıyımlarını ve halen ülkenin büyük bir kısmına insani yardım ve güvenliğin sağlanmasını engellemeye devam etmesini dikkate almaya teşvik ediyoruz."

Price, BAE dahil bölge ülkeleri ile bu konudaki pozisyonlarını açıkça ifade ettiklerini belirterek BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan'ın Esad ile görüşmesinin ise kendileri için sürpriz olmadığını ifade etti ve ABD’nin Esad konusunda pozisyonunun değişmediğini söyledi. (WASHINGTON/AA)