ABD'deki eşitsizlik ifşa oldu: Milyarderler ortalamadan daha az vergi ödedi

Jeff Bezos ve Elon Musk da dahil olmak üzere dünyanın en zengin insanlarının bazı yıllarda gelir vergisi ödemediği veya ortalamadan daha az ödeme yaptıkları ileri sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - New York merkezli araştırmacı gazetecilik kuruluşu ProPublica Jeff Bezos, Elon Musk ve Michael Bloomberg dahil dünyanın en zengin insanlarından bazılarının vergi beyannamelerini gördüğünü yazdı. ProPublica, Amazon'un kurucusu ve yöneticisi Jeff Bezos'un 2007 ve 2011'de, Tesla'nın kurucusu ve yöneticisi Musk'ın ise 2018'de vergi ödemediğini iddia etti.

Beyaz Saray sözcüsü sızıntıyı 'yasa dışı' olarak nitelendirdi ve Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ve vergi dairesinin konuyu incelediğini açıkladı. ProPublica, vergi beyannamelerini nasıl elde ettiğini belirtmedi. "En zengin Amerikalılardan bazıları büyük servetlerine kıyasla çok az gelir vergisi ödüyor, hatta bazen hiçbir şey ödemiyor" ifadelerinin kullanıldığı sitede, gelecek haftalarda daha fazla ayrıntı yayınlayacağını bildirdi.

'ORTALAMA HANEHALKININ VERGİSİ YÜZDE 14'

ProPublica, en zengin 25 Amerikalının çoğunun ortalama çalışanlardan daha az vergi ödediğini söyledi. Forbes dergisi tarafından toplanan verileri kullanan ProPublica, en zengin 25 Amerikalının servetinin 2014'ten 2018'e toplam 401 milyar dolar arttığını, ancak o yıllarda 13.6 milyar dolar gelir vergisi ödediklerini kaydetti. Bu miktarın, yüzde 3.4'lük bir vergi oranına tekabül ettiği kaydedildi. ProPublica, ABD'de ortalama hanehalkının ise yüzde 14 oranında vergi ödediğini aktardı.

'BEZOS, YÜZDE 0.98 ORANINDA ÖDEME YAPTI'

Dört yıllık dönemde Bezos'un servetinin 99 milyar dolar arttığı ancak yüzde 0.98 oranında vergi ödediği belirtildi. ProPublica'ya göre Musk ve Bloomberg ise sırasıyla yüzde 3.37 be yüzde 1.3'lük bir vergi ödemesi yaptı.

Bazı yıllarda vergi dairesine ödeme yapmayanlar arasında iş insanı George Soros'un da adı geçiyor. Soros'un ekibi BBC'nin açıklama talebini yanıtsız bıraktı ancak ProPublica'ya yaptığı yazılı açıklamada, Soros'un yatırımlarındaki kayıplar nedeniyle bazı yıllar vergi borcu çıkmadığını söyledi. Açıklamada ayrıca, Soros'un uzun süredir en zengin Amerikalılardan daha yüksek vergi alınmasını desteklediğine dikkat çekildi.

BİLGİLERİN VERGİ DAİRESİ'NDEN GELDİĞİ İDDİALARI SORUŞTURULACAK

ProPublica, daha önce ABD Vergi Dairesi'ndeki (Internal Revenue Service-IRS) bütçe kesintilerinin, varlıklı kişiler ve büyük şirketlerden vergi toplanmasını nasıl zorlaştırdığı konusunda makaleler yayımlamıştı. Araştırmacı gazetecilik sitesi, belgelerin bu makalelere yanıt olarak sızdırıldığını açıkladı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, 'gizli hükümet bilgilerinin izinsiz olarak ifşa edilmesinin' yasa dışı olduğunu söyledi. Hazine Bakanlığı Sözcüsü Lily Adams, Reuters'a yaptığı yazılı açıklamada, konunun FBI'a, federal savcılara ve 'bağımsız soruşturma yetkisine sahip olan' iki Hazine Bakanlığı çalışanına yönlendirildiğini belirtti. ABD Vergi Dairesi yetkilisi Charles Rettig, "Belirli vergi mükellefleriyle ilgili herhangi bir şey söyleyemem. Bu makaledeki bilgilerin kaynağının Vergi Dairesi'nden geldiği iddialarıyla ilgili bir soruşturma yürütüldüğünü doğrulayabilirim" dedi. (BBC Türkçe/DIŞ HABERLER)