ABD’de yazılan tezin Türkiye’de reddedilmesi Meclis gündeminde

CHP, ABD'de SUNY Üniversitesi'nde yazılan '1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi’ başlıklı tezin Türkiye'de reddedilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- ABD’deki, New York Eyalet Üniversitesi'ne bağlı Binghamton Üniversitesi (SUNY) Sosyal Bilimler alanında doktora yapan Mehmet Baki Deniz'in tezi Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı tarafından 'tezin konusu ve içeriği’ gerekçeleriyle reddedildi.

Gazete Duvar muhabiri Hacı Bişkin’in gündeme getirdiği haberi CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emre, “Bilimsel araştırmanın ve yayının soyut ve mesnetsiz gerekçelerle reddedilmesi gerek Anayasanın amir hükümlerine gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır” dedi.

‘AKADEMİK ÖZERKLİK AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ’

Bilimsel araştırmalarda ve yayınlarda yer alan ifadelerin, tespitlerin bilimsel özerklik ve ifade özgürlüğü ilkesi ile ele alınması gerektiğini belirten CHP’li Emre önergesinde, “Ayrıca tez içeriğindeki ifadelerin, iktidara yönelik bir saldırı olarak gösterilmesi düşünce ve ifade özgürlüğü açısından da evrensel demokratik değerler ve akademik özerklik açısından da kabul edilemez. İktidarın ve siyasetçilerin vatandaşlara göre daha serbest ve sert bir şekilde eleştiriler yöneltilmesinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Yunus Emre’nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği ve yanıt beklediği sorular şu şekilde:

- Yurtdışında Alınan Doktora, Sanatta Yeterlik, Doçentlik, Profesörlük Unvanlarının Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'a eklenen 6. Madde. 2. Fıkra hükmü gereğince doktorası-doçentliği-Profesörlüğü reddedilen akademisyen sayısı nedir?

- Üniversitelerarası Kurul'un 20 Ocak 2021 Tarihli ve 251 sayılı toplantısında değişiklik sonucu “usul ve esaslar”da yapılan bilimsellikten uzak muğlak ve soyut değişiklikleri düzeltmeye yönelik çalışma-planlama yapılmakta mıdır?

- Yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalarda siyasi iktidarın eleştirilmesi ya da siyasetçilerin eylem ve söylemleriyle ele alınmasının iktidara bir saldırı olarak gösterilmesine yönelik Üniversiteler Arası Kurula verilen bir tenkit-talimat var mıdır?

- Mehmet Baki Deniz’in doktora tezinin reddine karar veren jüride kimler vardır?

- Bu üyelerin akademik kariyerleri nedir? Yurtdışında yayınlanmış kitap ya da makaleleri ile herhangi bir akademik çalışma da kendilerine bir atıf var mıdır? (DUVAR)