ABD'de tek federal kadın idam mahkumunun infazı son anda durduruldu

ABD'de, ülkedeki tek federal kadın idam mahkumu Lisa Montgomery'nin idam cezası durduruldu. Yargıç, Montgomery'nin akıl sağlığının infaza elverişli olup olmadığının belirlenmesi için yeni bir duruşma yapılması kararını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de bir mahkeme, ülkedeki tek federal kadın idam mahkumu Lisa Montgomery'nin cezasının infazını durdurdu. Mahkeme bu kararı, infaza birkaç saat kala aldı.

Montgomery'nin cezası bugün Indiana'nın Terre Haute kentinde zehirli iğneyle infaz edilecekti. Montgomery'nin avukatları mahkemede, müvekkillerinin beyninde hasar olduğunu ve akli dengesinin yerinde olmadığını savundu. Yargıç da Montgomery'nin akıl sağlığının infaza elverişli olup olmadığının belirlenmesi için yeni bir duruşma yapılması gerektiğine karar verdi. CNN, savcılığın bu kararı temyiz edeceğini duyurdu.

52 yaşındaki Lisa Montgomery, 2004'te Missouri'de boğarak öldürdüğü hamile bir kadının karnını keserek bebeğini kaçırmaktan hüküm giymişti. İnfaz gerçekleşseydi, 70 yıla yakın aradan sonra ilk kez federal bir kadın idam mahkumu idam edilmiş olacaktı. Montgomery'nin aralık sonunda idam edilmesi planlanıyordu. Ancak avukatının Covid-19'a yakalanması nedeniyle infaz ertelenmişti.

ABD genelinde 1 Ekim itibarıyla 2 bin 553 idam mahkumu infazını bekliyor. Bu mahkumlardan 51'i kadın. Montgomery dışındaki kadın idam mahkumlarının tümü eyalet mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılan kişiler.

TRUMP 17 YIL SONRA İNFAZLARA BAŞLADI

ABD'de federal idam mahkumlarının cezası 17 yıldır infaz edilmiyordu. Ancak Başkan Donald Trump'ın kararıyla infazlara geçen yıl yeniden başlandı.
Montgomery'nin idam cezasından tamamen kurtulma olasılığı bulunuyor. 20 Ocak'ta Trump'tan görevi başkanlık görevini devralacak olan Joe Biden, federal infazlara son vermek istediğini açıklamıştı. (BBC Türkçe)