ABD'de siyah vatandaş Blake'i felç bırakan polise ceza verilmeyecek

Wisconsin eyaletinde siyah vatandaş Jacob Blake'e yedi el ateş ederek belden aşağısını felç bırakan polis Rusten Sheskey'e ceza verilmeyeceği duyuruldu. Savcılık kararında, 'polislerin meşru müdafaa için ateş açtıkları iddiasını çürütecek bir kanıt bulunmadığı' gerekçe gösterildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Wisconsin eyaletinde siyah vatandaş Jacob Blake'i sırtından vurarak belden aşağısını felç bırakan polise ceza verilmedi. 23 Ağustos'ta Kenosha'da yaşanan olayda Blake, içinde üç çocuğunun da bulunduğu arabasına binerken beyaz polis Rusten Sheskey'in açtığı yedi el ateşle vurulmuştu.

Kenosha Savcısı Michael Graveley, olayla ilgili olarak polis memuru Sheskey'e ceza verilmeyeceğini açıkladı. Savcı karara gerekçe olarak, olayda polislerin meşru müdafaa için ateş açtıkları iddiasını çürütecek bir kanıt bulunamamasını gösterdi.

Savcı, kararlar ilgili olarak Blake'i de bilgilendirdiğini belirtti. Blake'in avukatları tepki göstererek, kararın 'yalnızca Jacob Blake ve ailesi için değil, adalet isteyen toplum için de hayal kırıklığı olduğunu' belirtti. Avukatları Blake'e dört merminin isabet ettiğini ve en az bir merminin 29 yaşındaki Blake'in omuriliğinden geçtiğini açıklamıştı.

NE OLMUŞTU?

Olayın gerçekleştiği noktaya yakın bir yerden çekilen ve sosyal medyada paylaşılan videoda, Blake park edilmiş aracın etrafında yürürken üç polis memurunun ona silahlarını doğrulttuğu görülüyor. Blake aracın kapısını açıp içeri eğilirken bir polis memuru onun gömleğinden tutup ateş açıyor. Videoda olay yerindeki tanıkların çığlıklarıyla beraber yedi el ateş edildiği duyuluyor.

Polis yetkilileri, görevli memurların 'aile içi bir olaya müdahale' için orada olduğunu belirtti ancak ateş açma noktasına nasıl gelindiği konusunda bilgi vermedi. Polisi kimin çağırdığı ve video kaydı başlamadan önce neler olduğu henüz bilinmiyor. Kenosha polis sendikası olay sırasında Blake'in elinde bıçak olduğunu, onu vuran polisin birkaç kez kendisine bıçağı yere bırakmasını söylediğini iddia etmiş ancak eyalet müfettişleri bıçağın arabanın içinde yerde olduğunu ve Blake'in bıçakla kimseyi tehdit edip etmediğinin bilinmediğini belirtmişti.

Olayı videoya çeken Raysen White da CNN'e yaptığı açıklamada, vurulmadan önce polis memurlarının Blake ile itiştiğini ve Blake'e yumruk attıklarını söylemişti. Olayın ardından müdahil olan polisler idari izne ayrılmış, haklarında olayla ilgili resmi suçlama yöneltilmesi için başlatılan imza kampanyasına on binlerce imza toplanmıştı. (BBC Türkçe)