ABD'de Rusya'yı 'terörü destekleyen ülke' ilan etmek için tasarı

ABD'de Rusya'yı 'teröre sponsor ülke' ilan etmek için Senato'ya yasa tasarısı sunuldu. Cumhuriyetçi Senatör Graham, bunun müttefik ülkelere güçlü bir mesaj olacağını belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, Rusya'yı 'teröre sponsor ülke' ilan etmek için Senato'ya bir yasa tasarısı sundu. Ukrayna, Rusya'nın bu şekilde nitelendirilmesini isterken, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi buna karşı çıkıyor.

'ABD'NİN MÜTTEFİKİ OLAN ÜLKELERE GÜÇLÜ BİR MESAJ'

VOA Türkçe'nin aktardığına göre, tasarının sponsorlarından Demokrat Senatör Richard Blumenthal, basın konferansında yaptığı açıklamada ''Bu adımın atılması ihtiyacı şu an her zamankinden daha baskın'' dedi. Tasarının diğer sponsoru Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise teröre sponsor ülke ilan edilmesinin, Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetleri nedeniyle ABD mahkemelerinde yargılanması ve yaptırımların sıkılaştırılması gibi adımlarla hem Kiev'e hem de ABD'nin müttefiki olan diğer ülkelere güçlü bir mesaj olacağını belirtti.

Tasarının oylanıp oylanmayacağı ya da ne zaman oylanacağı bilinmiyor. Ancak temmuz ayında Kiev'i de ziyaret eden iki senatör aylardır bu tasarı için çalışıyor.

Bu süreçte fikri destekleyen diğer Kongre üyeleri de Blumenthal ve Graham'a katıldı. Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, temmuz ayında Rusya'nın terörü destekleyen ülke ilan edilmesi adımının "uzun zamandır geciktiğini" söylemişti. Biden ise böyle bir planı olmadığını söylüyor. Yönetimden yetkililer bunun Rusya'dan hesap sormanın en iyi yolu olmadığı görüşünde. Ayrıca bu hamlenin Ukrayna'ya insani yardımların ulaşmasını da baltalamasından endişe ediliyor.

MOSKOVA 'DİPLOMATİK İLİŞKİLER BOZULUR' DEMİŞTİ 

Moskova, terörü destekleyen ülkeler listesine alınması durumunda Washington ile diplomatik ilişkilerinin ciddi şekilde bozulacağı hatta kopacağı uyarısında bulunmuştu. Bu listede İran, Kuzey Kore, Küba ve Suriye yer alıyor. Blumenthal ve Graham'ın tasarısı ABD başkanının ulusal güvenlik gerekçesiyle Kongre'ye Rusya'nın artık uluslararası terörü desteklemediğini kanıtlamak suretiyle Moskova'yı listeden geri çıkarmasına izin veren bir maddeyi de içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price da bugünkü basın brifinginde, yönetimin Kongre üyeleriyle Rus ekonomisine dayatılacak "benzer" önlemleri ele aldığını söyledi. Böyle bir kararın kasıtlı ve kasıtsız sonuçlarının hesaba katılması gerektiğini ifade eden Price, "Kongre ile Rus ekonomisi ve Rus hükümeti üzerinde benzer etkileri olmaya devam edecek ve istenmeyen sonuçlara yol açmayacak araçlar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Etiketler ABD Rusya terör senatör