ABD'de polis tarafından öldürülen Brown'ın vücudundan 5 kurşun çıktı

Kuzey Carolina'da, evini aramak için gelen polislerden 'kaçtığı' için vurularak öldürülen Andrew Brown'ın vücudundan 5 kurşun çıktığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR– ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde polisin "arama emri" ile evine gittiği sırada aracı ile kaçmaya çalıştığı öne sürülerek vurulan siyah Andrew Brown'ın öldürülmesine ilişkin tartışmalar devam ederken, Brown'ın vücudundan 5 kurşun çıktığı belirtildi.

Brown'ın ailesi tarafından yaptırılan özel adli tıp incelemesine göre, Brown, sağ tarafından 4 kurşun, başının arkasından da 1 kurşun ile vurularak öldürüldü.

42 yaşındaki Brown'ın vurulmasıyla ilgili polislerin vücut kameraları görüntülerinin yayınlanmasını isteyen ailesi, ayrıca kendilerine dün olayla ilgili montajlanmış 20 saniyelik video izletildiğini açıkladı.

'HAYATINI KURTARMAK İÇİN KAÇIYORDU'

Ailesiyle birlikte görüntüleri izleyen avukat Chantel Cherry-Lassiter, basına yaptığı açıklamada, Brown'ın "infaz edildiğini" belirterek, "Andrew hayatını kurtarmak için polisten kaçmaya çalışıyordu" şeklinde konuştu.

Pasquotank Polis Şefi Tommy Wooten ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, trajik olayın 30 saniyeden daha az bir zamanda gerçekleştiğini savunarak, "Polisin vücut kameraları çok sallanıyor, bazen ne olduğu anlaşılmıyor. Bu olayın sadece bir parçasını yansıtıyor" ifadelerini paylaştı.

'DİĞER VİDEO KAYITLARI DA GÖSTERİLMELİ'

Brown'ın ailesi ve avukatı Cherry-Lassiter'ın, kendilerine yeterince kayıt gösterilmediğini savunarak, polisin diğer video kayıtlarının şeffaf bir şekilde kamuya gösterilmesi için dava açtıkları ve ilk duruşmanın da yarın yapılacağı kaydedildi.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Öte yandan, Brown'ın vurulduğu görüntülerin yayınlanmasının sivil kargaşaya yol açabileceği endişesiyle dün Elizabeth şehrinde olağanüstü hal ilan edildi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu da (FBI) bugün siyahi Brown'un ölümü ile ilgili inceleme başlattığını doğruladı.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin Kuzey Carolina eyaleti Pasquotank bölgesindeki Elizabeth şehrinde polisin uyuşturucuyla bağlantılı "arama emri" ile gittiği evden aracına binip kaçmaya çalıştığı öne sürülen siyah Andrew Brown, açılan ateşle öldürülmüştü. 

Aile üyeleri ve görgü tanıkları, 42 yaşındaki Brown'ın üzerinde silah bulunmadığını, tehdit oluşturmadığı halde gereksiz polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Aynı gün olay yerinde toplanan öfkeli kalabalık ile polis arasında gergin anlar yaşanmış, Brown'ın destekçileri polisten vücut kamerası görüntülerinin yayımlanmasını ve iddialara açıklık getirilmesini talep etmişti.

Kuzey Carolina Eyaleti Soruşturma Bürosu, olayla ilgili inceleme başlattığını duyurmuştu. (AA)