ABD'de peş peşe banka iflasları: Biden 'sistemimize güvenin' dedi

ABD'de piyasaların açılması öncesi açıklamalarda bulunan Biden, "Bankacılık sistemimize güvenin. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuzda orada olacaktır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature olmak üzere iki bankanın iflasının ardından ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. "Mali krizin tekrarlanmamasını sağlamak için çalışıyorum, bankacılık sistemimize güvenin" diyen Biden, ABD'de piyasaların açılması öncesi Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi. "Amerikalılar bankacılık sisteminin güvenli olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuzda orada olacaktır" ifadelerini kullanan Biden, banka iflaslarının faturasının vergi mükelleflerine kesilmeyeceğini bir kez daha yineledi.

"Federal hükümet, SVB mudilerinin paralarını geri almalarını sağlarken, zarar vergi mükellefleri tarafından karşılanmayacak. Para, bankaların mevduat sigortasına ödediği ücretlerden gelecek" diyen ABD Başkanı, şöyle devam etti: "Vergi mükellefleri hiçbir zararı karşılamayacak. Tekrar edeyim. Vergi mükellefleri herhangi bir zarara uğramayacak."

'DENETİM GÜÇLENDİRİLECEK'

Biden, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, SVB ve Signature Bank'ın iflası gibi durumlarla yeniden karşılaşmamak için daha büyük bankaların denetimini ve düzenlemesini güçlendirme çabalarını sürdüreceklerini dile getirmişti. Biden, çözümün aynı zamanda vergi mükelleflerinin paralarının riske atılmamasını da sağladığını vurgulayarak, Amerikan halkı ve işletmelerinin ihtiyaç duyduklarında banka mevduatlarına ulaşabileceklerine dikkat çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Etiketler ABD Biden banka iflas