ABD'de ikinci başkanlık münazarası iptal edildi

ABD'de Başkanlık Münazaraları Komisyonu, Başkan Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasında 15 Ekim’de yapılması planlanan tartışma programının iptal edildiğini duyurdu. Trump'ın enfekte olması nedeniyle sanal ortamda yapılması planlanan program, ABD Başkanı'nın bu teklifi kabul etmemesi sebebiyle iptal edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de başkan adayları arasındaki canlı yayın tartışmalarını organize eden komisyon, 15 Ekim'de yapılması planlanan ikinci başkanlık münazarasını iptal ettiğini açıkladı. Başkan Donald Trump'ın korona virüsüne yakalanmasının ardından komisyon, tartışmanın sanal ortamda düzenleneceğini duyurmuştu ancak Trump, tartışmanını yüz yüze olmaması halinde programa katılmayacağını söylemişti. 

3 Kasım seçimleri için gün sayan ABD'de Başkanlık Münazaraları Komisyonu (CPD), yazılı bir açıklama yaparak 15 Ekim için planlanan ikinci münazaranın yapılmayacağını duyurdu. Komisyon, açıklamasında, "Şu anda açıkça gözüküyor ki 15 Ekim'de herhangi bir canlı yayın tartışması olmayacak, dolayısıyla CPD artık 22 Ekim'de yapılması planlanan son münazaranın hazırlıklarına odaklanacak" ifadelerine yer verildi. 

Trump'ın geçen hafta Covid-19'a yakalanıp hastanede yatmasıyla başlayan tartışmalar, Trump'ın en az 10 gün izolasyona girme zorunluluğuna bağlı olarak ikinci münazaranın nasıl gerçekleşeceği konusuna odaklanmıştı. CPD'nin 'ikinci tartışma sanal ortamda yapılsın' önerisi Trump cephesinde kabul görmezken, Biden tarafı da Trump'ın halen virüs taşıma ihtimali dolayısıyla fiziksel bir münazaraya karşı olduğunu açıklamıştı.

Son açıklamalarında her iki aday da 15 Ekim akşamı farklı televizyon kanallarında ayrı programlara katılıp seçmenlerle buluşacaklarını dile getirmişti. Son gelişmelerin ardından ABD'de üçüncü ve son başkanlık canlı yayın tartışması, 22 Ekim'de Tennessee eyaletinin Nashville kentinde yapılacak. (AA)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR