ABD'de Demokrat Partili Ocasio-Cortez, moda gecesine 'zenginleri vergilendirin' yazılı elbise ile katıldı

Modanın en önemli gecelerinden Met Gala'ya Demokrat Partili Alexandria Ocasio-Cortez, 'zenginleri vergilendirin' yazılı elbise ile katıldı, kıyafetine yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, katıldığı moda gecesinde üzerinde 'zenginleri vergilendirin' yazan elbiseyle poz verdi. Genç temsilci, elbisesi ile ilgili 'aracın mesaj olduğunu' ifade etti.

'İŞÇİ SINIFI' VURGUSU

Moda dünyasının en büyük etkinliği olarak görülen Met Gala'nın bu yıl düzenlenen gecesine Ocasio-Cortez'in kıyafeti damga vurdu. Diğer Demokrat Partililere göre 'solda' olmasıyla gündeme gelen Ocasio-Cortez, etkinliğe kırmızıyla 'zenginleri vergilendirin' yazan beyaz bir kıyafet ile katıldı. Aurora James tarafından tasarlanan elbiseyle New York'ta düzenlenen etkinlikte bulunan Demokrat Partili, gazetecilere 'tasarımı yaparken James ile birlikte Met Gala'da işçi sınıfından kadınlar olmanın ne anlama geldiğini konuştuklarını ve bu kurumlara meydan okumak gerektiğini düşündüklerini' söyledi.

'James'in mülteci bir kadın olarak yaptığı çalışmadan gurur duyduğunu' belirten Ocasio-Cortez, Instagram paylaşımda ise 'şimdi herkes için çocuk bakımı, sağlık ve iklim eylemi zamanı' çağrısı yaptı.

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU

Ancak elbise, sadece Met Gala 2021'de verdiği mesajla gündeme gelmedi. Ocasio-Cortez, ABD'de özellikle sol kanattan yapılan eleştirilerin de hedefi oldu. Bunlardan bazıları, yazar Mark Fisher'ın Kapitalist Gerçekçilik eserinden yola çıkarak yapılan alıntılardı. Fisher'ın 'toplumsal düşünceyi ele geçiren kapitalist realizmin anti-kapitalizmi dönüştürerek, onu kapitalizme doğrudan cephe alamayan güvenli bir yola soktuğunu' söylemesi ve 'kapitalizmin sonunu hedeflemekten vazgeçip bireysel tüketime yönelmesini' vurgulaması, Ocasio-Cortez'in 'politik mesaj taşıdığını' söylediği elbisesi hakkında yeniden gündeme geldi. 

Kendisinin katıldığı etkinlik ve verdiği mesaj hakkında yapılan yorumlara dair yine Instagram hesabından yanıt veren Ocasio-Cortez "Ve evet, herkes çılgına dönmeye başlamadan ÖNCE - New York'un seçilmiş yetkilileri, şehrimizin halka hizmet eden kültürel kurumlarını denetleme sorumluluklarımız nedeniyle düzenli olarak Met Gala'ya davet edilir ve katılır. Ben de katılan birkaç kişiden biriydim. Elbisemi de ödünç aldım" dedi. (DIŞ HABERLER)