ABD'de bir haftada 1 milyon vaka

Covid-19 vakalarının ekim ayının ortasından bu yana tırmanışa geçtiği ABD'de, son bir haftada 1 milyon yeni vaka tespit edildi. Rekor artışın kaydedildiği ülkede toplam vaka sayısı 11 milyonu aşarken, bazı eyaletlerde sağlık tedbirleri sıkılaştırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü vakalarının hızla arttığı ABD'de, bir hafta içinde 1 milyon Covid-19 vakası kaydedildi. Salgının patlak vermesinden bu yana, vaka sayısında kaydedilen en hızlı yükselişin ardından ülkede toplam enfeksiyonların sayısı 11 milyonu aştı. Hastanelerde, Covid-19 hasta sayısı da rekor seviyeye ulaştı.

ABD'de toplam vaka sayısı 30 Ekim'de dokuz milyona çıktı. Bundan 10 gün sonra ise 10 milyona yükseldi. Ülkede, pazar günü rekor sayıda vakanın kaydedilmesiyle toplam vaka sayısı 11 milyon 37 bin 60'ı aştı.

'UÇURUMUN KENARINDAYIZ'

Bazı eyaletlerde, bulaş hızını düşürmek için yeni sağlık tedbirleri uygulamaya sokuldu. Michigan'da kapalı alanlarda yemek yemek yasaklanırken, spor salonları, sinemalar, tiyatrolar ve müzeler kapatıldı. Yüz yüze eğitimin sürdüğü lise ve üniversitelerde online eğitime geçildi. "Salgının en kötü anındayız" diyen Michigan Valisi Gretchen Whitmer, "Durum hiç bu kadar vahim olmamıştı. Uçurumun kenarındayız ve bazı önlemler almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Tedbirlerin sıkılaştırıldığı Washington'da da kamusal alanlar kapatılacak ve kapalı alanlarda yemek yemek yasaklanacak. Pazartesi akşamı yeni önlemlerin yürürlüğe gireceği eyalette, salgının şiddetinin arttığını söyleyen Vali Jay Inslee, hastane ve morglarını kapasitesinin aşılabileceğini aktardı.

FAUCI: TRUMP, AYLARDIR GÖREV GÜCÜYLE BİR ARAYA GELMİYOR

ABD'de salgınla mücadelede en yetkili isimlerden biri olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci, Trump'ın aylardır korona virüsü görev gücü toplantılarına katılmadığını söyledi. Başkan Yardımcısı Mike Pence'ın toplantılara girdiğini aktaran Fauci, sağlık yetkililerinin başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'ın geçiş ekibiyle çalışmaya başlaması gerektiğini ifade etti.

CNN televizyonuna konuşan Fauci, 'sorunsuz bir geçiş sürecinin salgınla mücadelede çok önemli olduğunu' söyledi ve şöyle konuştu: "36 yıldır altı başkana hizmet verdim ve birden fazla geçiş sürecine tanıklık ettim. Bu süreç, bilginin sorunsuz bir şekilde aktarılması için gerçekten çok önemli." (DIŞ HABERLER)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR