ABD'de 68 yıl sonra ilk kez bir kadın idam edildi

ABD'de 52 yaşındaki Lisa Montgomery, bu sabah Indiana'nın Terre Haute kentinde zehirli iğneyle idam edildi. Montgomery'nin avukatları, kararı 'vahşi ve baskıcı' ifadeleriyle niteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'deki tek federal kadın idam mahkumu 52 yaşındaki Lisa Montgomery'nin cezası bu sabah infaz edildi. Reuters ajansının haberine göre Montgomery, Yüksek Mahkeme'nin infazı erteleyen mahkeme kararını kaldırmasından sonra Indiana'nın Terre Haute kentinde zehirli iğneyle idam edildi. Montgomery, 68 yıl sonra ülkede idam edilen ilk federal kadın idam mahkumu oldu.

İNFAZ SON ANDA DURDURULMUŞTU

Avukatlarının beyin hasarlı doğduğunu söylediği Montgomery'nin idamı dün, akıl sağlığıyla ilgili yeni bir duruşma yapılmasını isteyen mahkemenin kararıyla infaza birkaç saat kala durdurulmuştu. Ancak Yüksek Mahkeme, bu kararı bozdu. Montgomery'nin avukatı Kelley Henry, kararı 'vahşi, yasa dışı ve gereksiz şekilde baskıcı güç kullanımı' diye niteledi. Avukatları, Montgomery'nin şiddet ve taciz dolu bir çocukluktan sonra bu suçu işlediğini savunarak idam cezasının ömür boyu hapis cezasına çevrilmesini istemişti. ABD Başkanı Trump, geçen hafta Montgomery'nin af başvurusunu reddetmişti.

Montgomery, Missouri'de 2004'te Bobbie Jo Stinnett adlı sekiz aylık hamile bir kadını öldürmek ve karnını yararak bebeğini kaçırmaktan suçlu bulunmuş, üç yıl sonra idama mahkum edilmişti. Adalet Bakanlığı, Stinnett'in bazı yakınlarının da infaz odasında bulunacağını açıklamıştı.

TRUMP 17 YIL SONRA İNFAZLARA BAŞLADI

Ülkede federal idam mahkumlarının cezası 17 yıldır infaz edilmiyordu. Ancak Donald Trump'ın kararıyla infazlara geçen yıl yeniden başlandı.
20 Ocak'ta Trump'tan görevi devralacak olan Joe Biden, federal infazlara son vermek istediğini açıklamıştı.

ABD genelinde 1 Ekim itibarıyla 2 bin 553 mahkum idam cezalarının infazını bekliyor. Bu mahkumlardan 51'i kadın. Montgomery dışındaki kadın idam mahkumlarının tümü eyalet mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılan kişiler. (BBC Türkçe)