ABD’de 500 doz aşıyı kasten etkisiz hale getiren eczacı tutuklandı

ABD'nin Wisconsin eyaletinde, en az 500 doz korona virüsü aşısını kasten bozduğu belirtilen eczacı tutuklandı. 60 kişinin bozulan dozlarla aşılandığı kaydedilirken, bu kişilere yeniden aşı yapılması gerektiği aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Wisconsin eyaletinde bir eczacı 500 dozdan fazla korona virüsü aşısını kasten etkisiz hale getirdiği şüphesiyle tutuklandı. Sabotajla suçlanan eczacının aşıları kasıtlı olarak buzdolabından çıkararak kullanılamaz hale gelmesine neden olduğu belirtildi.

Wisconsin’deki Aurora Hastanesi’nde buzdolabında saklanması gereken 57 aşı şişesinin dışarıda olduğu fark edildi. Kimliği açıklanmayan zanlı işinden kovuldu. Açıkta bırakılan her aşı şişesi, 10 doz aşı içeriyordu. Aşıların ne kadar süredir açıkta kaldığını bilmeyen çalışanlar bu dozlarla yaklaşık 60 kişiye aşı yaptı. Kalan 500 doz aşı imha edildi.

MODERNA: RİSK TEŞKİL ETMİYOR

Üretici firma Moderna, soğuk zincirden çıkarılarak etkisiz kalan aşıların birine yapılmasının herhangi bir güvenlik riski taşımadığını açıkladı. Zanlının kasıtlı olarak aşıları neden dışarıda bıraktığı bilinmiyor. Etkisiz dozlardan aşı yapılanlar bilgilendirildi ve yeniden aşılanmaları gerekecek. Ancak olay nedeniyle aşılanması gerek 570 kişinin ilk dozları zorunlu olarak ertelendi.

'SONUCUN BİLİNCİNDEYDİ'

Polis yetkilileri aşı şişelerinin buzdolabından kasıtlı olarak çıkarılması dışında herhangi bir tahribat bulunmadığını, ancak zanlının aşıların kullanamaz hale geleceğinin bilincinde olduğunu kaydetti. Wisconsin’deki hastane yetkilileri, aşıların açıkta bırakıldığının 26 Aralık’ta tespit edildiğini, ilk incelemede kaza sonucu olduğunu söylediğini açıkladı.

Zanlının daha sonraki sorgusunda aşıları kasıtlı olarak dışarıda bıraktığını itiraf ettiği bildirildi. Zanlı, 2020’nin son günü mülke zarar vermek, kasıtlı reçeteli bir ilacı bozarak güvenliğini sorumsuzca tehlikeye atmak suçlarından tutuklanarak Ozaukee Cezaevi’ne gönderildi. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)

Etiketler ABD aşı moderna