ABD ve Fransa'dan İsrail'in 'Gazze'den gönüllü göç' açıklamasına tepki

İsrailli iki bakanın Gazze'den 'gönüllü göç'e destek veren açıklamalarına ABD, Fransa ve BM tepki gösterdi. Bakan Ben Gvir, "Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz" yanıtını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'in faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in 'Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdiklerini' yönündeki açıklamalarına, Fransa'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ve BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese'den tepki geldi. Bakan Ben Gvir ise ABD'yi eleştirerek "Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz" dedi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, Anadolu Ajansı muhabirinin "İsrailli yetkililer yakın zamanda Gazze'deki Filistinlilerin 'gönüllü göçünü' destekleyen nitelikte açıklamalarda bulundu. Sizin, Fransa'yı temsilen Filistinlilerin zorunlu göçüne ilişkin tepkiniz nedir?" sorusuna verdiği yanıtta, "Fransa çok açık bir şekilde toplumların zorla yerinden edilmesine karşıdır" ifadelerini kullandı.

'FİLİSTİN HALKI BOMBALANMADAN EVLERİNDE HUZUR İÇİNDE YAŞAYABİLMELİ'

Fransa'nın bu konudaki tavrının hem genel anlamda hem de Gazze için geçerli olduğunu belirten De Riviere, "Gazze'de insanların zorla yerinden edilmesini desteklemeyeceğiz. Gazze Şeridi'nde Filistinliler yaşıyor. Amacımız, Filistinlilerin burada güvenli bir şekilde ve iyi koşullar altında yaşamaya devam etmelerini sağlamak" diye konuştu.

Filistin halkını Gazze'den çıkmaya zorlamak, yeniden kolonileştirmek gibi fikirlerin 'saçma' olduğunu ifade eden de Riviere, "Önemli olan, askeri operasyonun sonlandırılmasıdır" diye konuştu. İsrail'in askeri unsurları hedef almaya devam edebileceğini ancak sivilleri artık hedef almaktan vazgeçmesi gerektiğini kaydeden BM Özel Temsilcisi, "Filistin halkı evlerinde bombalanmadan huzur içinde yaşayabilmeli. Okullar, hastaneler hedef alınmamalı" dedi. Hamas'ın sivil halkı ve okulları kalkan olarak kullandığı iddialarına ilişkin de Riviere, "Bu doğru ancak eğer bir şüphe varsa o zaman o okulun bombalanmaması gerekiyor" dedi.

'AYRIM GÖZETMEYEN BOMBALAMALAR SON BULMALI'

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Gazze'ye insani yardımlar hakkında kabul edilen kararların henüz uygulanamadığını belirten de Riviere, "İnsani yardımlar konusu savaşın bir semptomu. Asıl olarak biz kökendeki siyasi meseleleri çözmeliyiz. Bir sonraki adıma geçmek için sürdürülebilir ateşkese ihtiyaç var" dedi.

De Riviere, sivillerin korunması gerektiğinin altını çizerek, "Gazze'de 2 milyon sivil var, 2 milyon terörist değil. Teröristleri hedef almakta sorun yok ama sivilleri hedef alamazsınız. Ayrım gözetmeyen bombalamanın son bulması gerekiyor" diye konuştu.

BM FİLİSTİN ÖZEL RAPORTÖRÜ: ZORLA YERİNDEN ETMEK İNSANLIK SUÇUDUR

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese de sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, İsrailli bakanların ifadelerine ilişkin olarak, "Zorla yerinden etme bir insanlık suçudur. İsrail, onlarca yıldır süren yasa dışı işgal sırasında fütursuzca bunu yürütüyor" ifadelerini kullandı. 

Francesca Albanese, İsrail'in, bombalamalar, açlık ve hastalıklar yoluyla halkı terörize ederek söz konusu yerinden etme planını yeni bir seviyeye taşıdığını belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AÇIKLAMALAR KIŞKIRTICI VE SORUMSUZCA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrailli bakanların Gazze halkının göç etmesine yönelik paylaşımlarına tepki gösterdi.

Miller, İsrailli iki bakanın söylemlerini 'kışkırtıcı ve sorumsuzca' şeklinde niteleyerek ABD’nin Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan açıklamaları reddettiğini belirtti. Bu tür söylemlerin İsrail hükümetinin politikalarını yansıtmadığının, Başbakan Benjamin Netanyahu dahil İsrailli yetkililer tarafından kendilerine defalarca söylendiği bilgisini paylaşan Miller, bu tür açıklamaların derhal durması gerektiğini kaydetti.

Sözcü Miller, “Gelecekte Hamas'ın artık kontrolünde olmadığı ve hiçbir terör grubunun İsrail'i tehdit edemeyeceği bir Gazze'nin Filistin toprağı olduğu ve Filistin toprağı olarak kalacağı konusunda açık, tutarlı ve net olduk” ifadesini kullandı.

BEN GVIR'DEN ABD'YE: AMERİKAN BAYRAĞINDAKİ YILDIZLARDAN BİRİ DEĞİLİZ

Miller'ın bu açıklamasına ise İsrailli bakan Itamar Ben-Gvir'den tepki geldi. X sosyal medya platformundan açıklama yapan Ben-Gvir, "ABD'yi büyük takdir ediyorum ama kusura bakmayın, Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz. ABD bizim en iyi dostumuzdur ama her şeyden önce İsrail Devleti için en iyisini yapacağız" dedi.

Ben-Gvir, yüzbinlerce Filistinlinin Gazze Şeridi'nden göç etmesinin, Gazze sınırı yakınındaki Yahudi yerleşim yerlerinde yaşayanların evlerine dönüp güven içinde yaşamalarına olanak tanıyacağını ve İsrail ordusunun askerlerini koruyacağını savundu.

Ben-Gvir, daha önce X üzerinden yaptığı paylaşımda, göç edecek Filistinlilerin yerleşimi konusunda, "Dünyada bizlere yardım edecek ortaklarımız var" demiş ancak bu ortakların kimler ve hangi ülkeler olduğuna dair ise bilgi vermemişti. İsrail ordu radyosuna göre konuya ilişkin Maliye Bakanı Smotrich de "Gazze Şeridi için doğru çözüm, mülteci almayı kabul eden ülkelere gönüllü göçün teşvik edilmesidir" diye konuşmuştu. (DIŞ HABERLER)