ABD ve AB'den Türkiye değerlendirmesi: 'Ortak kaygı konusu'

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Avrupa Komisyonu Kabine Şefi Bjoern Seibert, Türkiye ile Çin'i 'ortak kaygı konusu' olarak nitelendirdi. İkilinin telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Çin ve Türkiye dahil ortak kaygı konularında beraber çalışma hususunda mutabık kalındı" ifadelerine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Avrupa Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in Kabine Şefi Bjoern Seibert ile ABD-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini görüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, Sullivan ile Seibert arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Bay Sullivan, Joe Biden yönetiminin transatlantik ittifakının tamir edilmesine ve yeniden canlandırılmasına olan bağlılığını dile getirdi" ifadeleri kullanıldı.

Sullivan ile Seibert'in, ABD ile AB arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin seyrini ve korona virüsü salgınına karşı yakın işbirliğini de görüştüğü kaydedilen açıklamada, "İkili, Çin ve Türkiye dahil ortak kaygı konularında beraber çalışma hususunda mutabık kaldı" denildi. (AA)