ABD, Ukrayna'ya 31 adet 'M1 Abrams' tankı gönderecek

ABD'li yetkililer, Ukrayna'ya 31 adet "M1 Abrams" tankı gönderileceğini duyurdu. Daha sonra açıklama yapan ABD Başkanı Biden, Ukraynalı askerlere en kısa sürede eğitim vereceklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'li üst düzey yetkililer, Ukrayna'ya 31 adet "M1 Abrams" tankı ve 8 adet "M88" tank kurtarma aracı verileceğini duyurdu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, isimlerinin açıklanmasını istemeyen üç üst düzey ABD'li yetkili, düzenledikleri telekonferansta, ABD'nin Ukrayna'ya Abrams tankları teminatıyla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Ukraynalıların savunma kabiliyetlerini geliştirmek adına 31 adet M1 Abrams tankı verileceğini açıklayan yetkililer, "Ukraynalıların uzun vadede topraklarını savunabilmek ve yeni taarruzlara karşı hazırlıklı olmak için bir süredir zırhlı araç talep etmeleri" karşılığında söz konusu yardımın yapılacağını söyledi.

Yetkililer, bir Ukrayna taburuna denk geldiği için 31 M1 Abrams tankının verileceğini belirterek, bunun yanı sıra ülkeye 8 adet M88 tank kurtarma aracı da gönderileceğini ifade etti.

'UKRAYNALI ASKERLER ÜLKE DIŞINDA EĞİTİM VERİLECEK'

Abrams'ın "dünyadaki en iyi tanklar" olduğunu savunan yetkililer, "bu tanklar sayesinde Ukraynalıların sahada manevra kabiliyetlerinin gelişeceğini ve tankların uzun vadede Ukraynalılar için kritik öneme sahip olacağını" söyledi.

Yetkililer, ABD'nin, Ukrayna askerleri için tankların nasıl kullanılacağına, bakım ve idamesine dair kapsamlı bir eğitim programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini ifade etti.

Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında bir yerde eğitileceğini aktaran yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dair bilgi paylaşmadı.

Yetkililer, Abrams tanklarının Ukrayna'ya, geçen hafta duyurulan ABD'nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin muhtelif türlerde 500'den fazla zırhlı araç ile hava savunma ve top mermisi gibi çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktardı.

'BİDEN, ALMANYA, FRANSA VE İNGİLTERE LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ'

ABD'li yetkililer, Başkan Joe Biden'ın bu kapsamda Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, müttefiklerle müzakere edilerek Ukrayna'ya sağlanan bu desteğin "transatlantiğin birliğini" gösterdiğini belirtti.

Bu kapsamda Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 ana muharebe tankları teminatının da önemli olduğuna işaret eden yetkililer, bu süreçte Almanya ile yardımların zamanlaması ve içeriği hakkında sürekli temas halinde olduklarını belirtti.

Yetkililer, müttefiklerle yüzlerce kompleks zırhlı aracın Ukrayna'ya verileceğine dikkati çekerek, Hollanda ile 90 adet "T72" tankının teslimatı için görüştüklerini ve Fransa, İngiltere, Almanya, İsveç dahil olmak üzere birçok ülkeden gelişmiş tankların Ukrayna ordusuna temin edileceğini vurguladı.

BİDEN: TANKLARIN TESLİMATI ZAMAN ALACAK

Yetkililerin açıklamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'ya bir Ukrayna taburuna denk gelen 31 adet M1 Abrams tankı göndereceklerini dile getiren Biden, "tankların Ukrayna'nın topraklarını savunma ve stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını" söyledi. Biden, "Abrams tankları dünyanın en yetenekli tankları" dedi.

Biden, tankların bakım ve idaresinin son derece karmaşık olduğunu ve bu kapsamda Ukraynalı askerlere en kısa sürede lojistik, bakım ve tankların kullanımı konusunda eğitim vereceklerini ifade etti.

"Tankların teslimatı zaman alacak" diyen Biden, Ukraynalıların Abrams tanklarını savunmalarına entegre etmeye tamamen hazır olduklarında teslimatın gerçekleştirileceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden, Dışişleri Bakanı Blinken (solda) ve Savunma Bakanı Austin'le (sağda) birlikte Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçti. (Fotoğraf: Evelyn Hockstein/Reuters)


'OLAF SCHOLZ'A MİNETTARIM'

Müttefiklerin Ukrayna'ya yardımlarının da bu kapsamda "değerli olduğunu" vurgulayan Biden, Almanya'nın Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarını verme kararından dolayı Almanya Başbakanı Olaf Scholz'a minnettar olduğunu belirtti.

Biden, "Şansölye'ye liderliği ve Ukrayna'yı desteklemek için ortak çabalarımıza olan kararlı bağlılığı için teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Biden, ittifakın diğer üyeleri İngiltere, Hollanda, Kanada, Slovakya, Norveç, Fransa, Polonya, Danimarka, Estonya, Letonya ve Litvanya'nın yanı sıra Finlandiya'ya da Ukrayna'ya gönderdikleri yardımlar için teşekkür etti.

'RUS ASKERLERİ ÇEKİLİRSE SAVAŞ BİTER'

Müttefiklerle birlikte Ukrayna'ya 8 bin topçu sistem, 2 milyon mermilik mühimmat, 50'den fazla füze sistemi, 3 binden fazla da zırhlı araç desteği sağladıklarını hatırlatan Biden, diğer taraftan Rusya'ya yönelik bir taarruz olmadığına, Rus ordusu Rusya'ya dönerse bu savaşın bugün bitebileceğine vurgu yaptı.

Biden, Ukrayna'ya olan desteklerinin "sonuna kadar" devam edeceğinin altını çizdi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler ABD Ukrayna Abrams