ABD Moderna'nın 12-17 yaş aşısının kullanımını erteledi

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Moderna'nın 12-17 yaş grubu için ürettiği Covid-19 aşısının kullanımını 'muhtemel yan etkilerinin daha iyi araştırılması için' erteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Pfizer/ Biontech'in 5-11 yaş grubune yönelik Covid-19 aşısını 8 kasımda uygulamaya başlayacak olan Amerika'da Moderna aşısına red geldi.

Moderna, 12-17 yaş için ürettiği Covid-19 aşısının kullanımının Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından "muhtemel yan etkilerinin daha iyi araştırılması için" bir süreliğine ertelendiğini duyurdu.

Moderna yetkililerinin yaptığı açıklamada, FDA'nın, Covid-19 aşısının 12-17 yaşlarındaki gençlere uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararını, aşı yaptıranlarda oluşabilecek kalp rahatsızlığı riskini değerlendirmek için ertelediği, incelemenin en yakın Ocak 2022'ye kadar sürebileceği bildirildi.

FDA, aşı firmasına yaptığı bildirimde, aşıdan sonra nadiren görülen kalp kası iltihabı riskine ilişkin ortaya çıkan uluslararası verileri analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Karar, Japonya ve İskandinav ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin, Moderna aşısının 18-30 yaşlarındaki erkeklerde miyokardit riskini artırdığına dair endişelerini dile getirmesinin ardından geldi.

ABD'de, Johnson&Johnson ile birlikte takviye dozları için yaptığı başvurusu 21 Ekim'de onaylanan Moderna, pazar günü yaptığı açıklamada ise FDA'dan 6 ila 11 yaşlarındaki çocuklar için aşı izni istemeyi erteleyeceği bilgisini paylaşmıştı. (AA)