ABD, Küba'da vize ve konsolosluk hizmetlerini yeniden başlattı

ABD, Küba'da 2017'de durdurduğu vize ve konsolosluk işlemlerini yeniden başlattı. Diplomatik personel arasında görülen "gizemli" bir hastalık nedeniyle 2017'de konsolosluk faaliyetleri durdurulmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD’nin Havana Büyükelçiliği, 2017'den bu yana askıya aldığı vize ve konsolosluk hizmetlerini yeniden başlattı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, diplomatik personel arasında 2017’de yayılan ve nedeni bir türlü belirlenemeyen bir hastalık sonrasında Küba’nın başkentinde diplomatik personel sayısını azaltan ve konsolosluk hizmetlerini askıya alan ABD, vize ve konsolosluk işlemleri ile ilgili yeni bir adım attı.

ABD’nin Havana Büyükelçiliği'nden Associated Press (AP) haber ajansına yapılan açıklamada, 4 Ocak 2023’ten itibaren vize ve konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlatıldığı belirtildi.

Aile üyeleri, ABD’de bulunanlar ve çekilişle "Green Card" almaya hak kazananların işlemlerine öncelik verileceği vurgulanan açıklamada, diğer göçmen vizelerinin de işleme konulmasına başlanacağı ifade edildi.

Büyükelçilik personelinin büyük ölçüde açıklanamayan sonik saldırılar olduğu iddia edilen bir dizi sağlık olayından etkilenmesinin ardından 2017 yılında Küba'daki vize ve konsolosluk hizmetleri birimi kapatılmıştı.

Bu yeni adım, Küba’dan son yıllarda görülmüş en büyük göçmen akınının yaşandığı bir zamanda geldi. ABD Gümrük ve Sınır Koruma verilerine göre, son birkaç ayda 100 bine yakın Kübalı ABD’ye geçmek isterken Meksika sınırında yakalandı.

BİDEN, SINIRA GİDECEK

Öte yandan, ABD’nin güney sınırındaki göç sorunu büyüyor. ABD Başkanı Joe Biden, Meksika sınırındaki Texas eyaletine bağlı El Paso kentine gidecek.

Biden, dün yaptığı basın toplantısında, ülkeye yasa dışı göçü engellemek için Meksika sınırında yakalanan Kübalı, Nikaragualı ve Haitili göçmenlerin Covid-19 salgını dönemi kısıtlamaları kullanılarak hızlı şekilde sınır dışı edileceğini söylemişti. (HABER MERKEZİ)